Sākam tuvoties kinofestivāla Riga IFF programmai, tāpēc šonedēļ "Piejūras klimatā" runājam par īsfilmām, found footage un arhīvu filmām.

Studijā viesojas kinozinātniece un Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus, kura stāsta par atradumiem pasaules un Latvijas kino vēsturē un izstādi "Latvijas kino pamatlicēji” Rīgas Kino muzejā. Viņa skaidro atšķirības starp found footage un arhīvu filmām, vēsta par pazudušām un atrastām filmām pasaules un Latvijas kino vēsturē, kā arī pieskaras arhīva kā institūcijas veidošanās vēsturei un nozīmei.

Kinofestivāls Riga IFF sāksies 18. oktobrī, un tā programmā varam atrast Kannu kinofestivāla apbalvotos “Zaglēnus”, “Laimīgo Lācaru”; intriģē gan 2015. gada Kannu laureāta ungāra Laslo Nemeša otrā filma “Saulriets”, gan igauņu autorkino enfant terrible Suleva Kedusa trīs dažādo laiku stāsti ar vienu aktrisi centrā – “Slepkava. Jaunava. Ēna”, gan jaunās talantīgās lietuvietes Giedres Beinorjūtes “Elpa marmorā”. Šis ir kino, kuru ikdienā, visticamāk,  neatradīsim mūsu kinoteātros.

Iesildīšanos festivālam varētu sākt ar vēl marginālāku kino daļu – proti, īsfilmām, kurām sava formāta dēļ ir praktiski neiespējami nonākt kinoteātru repertuārā kā patstāvīgām vienībām – tikai izlases formātā īpašos seansos vai kino festivālos.

Par īsfilmu tradicionāli tiek uzskatīta filma kuras laika hronometrāža nesasniedz pilnmetrāžas filmas laiku.  Pēc Amerikas Kinoakadēmijas standartiem tradicionāli tās ir filmas līdz 40 minūtēm, pēc mūsu Nacionālās kinobalvas “Lielais Kristaps” – kura nominanti, starp citu šonedēļ ir tapuši publiski zināmi – īsfilmas ir filmas līdz 50 minūtēm. Īsfilma, protams, ir patstāvīgs žanrs ar saviem īpašiem spēles noetikumiem, nevis tikai pilnmetrāžas mazā māsiņa.

Riga IFF  īsfilmu programmas Short Riga 6 apakšprogrammās iekļautas 85 filmas ar hronometrāžu līdz 30 minūtēm. Un viena no tām ir somu režisora Sami van Ingena 15 minūšu filma “Liesma” (Flame) ar elegantu ambiet skaņu celiņu.

“Liesma” ir filma, kur uzņemta, izmatojot atrasto arhīvu, un šajā gadījumā atrastais arhīvs ir unikāls – tie ir 2015. gadā Francijā atrastie vienīgie kadri no Teuvo Tulio 1937.gadā uzņemtās melodrāmas “Silja” jeb “Jaunībā aizmigusī”, kura līdz tam laikam tika uzskatīta par sadegušu ugunsgrēka liesmās. Savukārt Teuvo Tulio ir Latgalē dzimis somu kinoklasiķis, īstajā vārdā Teodors Tugajs, par kuru pati Kristīne Želve veidojusi dokumentālo filmu “Fedja” - tiesa, pirms šī vēsturiskā atraduma.

“Liesma” aktualizē ļoti interesantu jautājumu par atrastajiem arhīviem jeb tā dēvētajiem found footage. Šobrīd pasaulē ar found footage gan saprot īpašu filmu subžanru vai filmu veidošanas tehniku, kurā tiek imitēts it kā atrasts materiāls – zināmākā šāda žanra filma Latvijā, iespējams būs “Blēras raganas”. Šai žanrā veidotajām filmām ir veltīta, piemēram, interneta vietne foundfootagecritic.com.