No 21. marta Latvijas kinoteātros skatāma lietuviešu filma “Pelni sniegā”, kas tapusi pēc Rūtas Šepetis bestsellera “Starp pelēkiem toņiem” motīviem. 

Filma, ko veidojis lietuviešu izcelsmes amerikāņu producents un režisors Mariuss Markevičs, ir viens no vērienīgākajiem projektiem Lietuvas kino vēsturē. Starptautiska aktieru komanda, “Oskara” balvai nominētā komponista Volkera Bertelmana mūzika, kā arī jau vairāk kā 250 000 skatītāju.

“Pelni sniegā” stāsta par jaunu, topošu mākslinieci Līnu, kuras sapņus par nākotni pārtrauc Staļina režīma deportācijas. Viņa nonāk baisos apstākļos un ir spiesta cīnīties par savu izdzīvošanu. 

Taču šī filma rada vēl citus jautājumus - kādēļ Holivuda, kurai tā patīk veidot kino par Otrā pasaules kara laiku, padomju režīma nodarījumus atveido tik reti?

Meklējot neviennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu, atskatāmies uz trauksmainu periodu Holivudas vēsturē - pagājušā gadsimta četrdesmitajiem un piecdesmitajiem gadiem, kad tika uzsāktas plašas komunistu “raganu medības”.

Kas ir t.s. “Holivudas desmitnieks” un vai viņi tiešām bija drosmīgi antikonstitucionālas izmeklēšanas pretnieki, vai arī komistu spiegi?

Par šiem un citiem vēsturiskiem notikumiem filmas “Pelni sniegā” kontekstā stāsta Marta Elīna Martinsone.