Gada izskaņa ierasti atklāj lielo starptautisko kino balvu sezonu, un šogad tā ir Latvijai ļoti labvēlīga – Ginta Zilbaloža animētā filma "Straume" turpina iekarot skatītāju un kritiķu sirdis apbus okeānam. 7. decembrī Lucernā norisinājās Eiropas kino akadēmijas balvu pasniegšana, kurā "Straume" tika pasludināta par labāko Eiropas animācijas filmu.
Apbalvojumus saņēma arī citi Latvijā jau redzētiem kino darbi– Starptautiskā kino kritiķu asociācija FIPRESCI izcēla norvēģu drāmu "Armands", savukārt balva par vizuālajiem efektiem un operatora darbu nonāca pie izaicinošās ķermeņa šausmu filmas "Substance", par labāko skaņu celiņu – pie dāņu vēsturiskās drāmas "Meitene ar adatu", par grimu – pie islandiešu pieaugšanas filmas "Lauztā gaisma", par labākajiem kostīmiem – pie šveiciešu viduslaiku stāsta "Elles katls", bet īsts balvu birums – labākais scenārijs, aktierdarbs, režija, un labākā filma tika uz mūsu ekrāniem vēl tikai gaidāmajam Žaka Odijāra mūziklam "Emīlija Pereza".
Pāris dienu pēc EFA apbalvošanas ceremonijas tika izziņotas Amerikas prestižās kino balvas "Zelta globuss" nominācijas, kur atbalsojās arī Eiropas kino akadēmijas balsotāju izvēles: “Straume" ir starp piecām labākajām animācijas filmām, bet "Emīlija Pereza" pretendē uz balvu kā labākais mūzikls vai komēdija un kā labākā ārzemju valodas filma. Kategorijā "Labākā drāma" līdzās tādām filmām kā Džeimsa Mangolda biogrāfiskā drāma A Complete Unknown ar Timoteju Šalamē Boba Dilana lomā, un Denī Vilenēva "Kāpa: Otrā daļa", nominēta arī Ramela Rosa (RaMell Ross) debija pilnmetrāžā, Nickel Boys jeb "Niķeļa zēni", kas jau saņēmusi virkni dažādu kritiķu apvienību balvas.
Veidota pēc Pulicera balvu saņēmušā Kolsona Vaitheda romāna motīviem, filma vēsta par divu tumšādaino pusaudžu draudzību "Niķeļa akadēmijā", ārkārtīgi nežēlīgā uzvedības labošanas iestādē. Vaitheda romāns daļēji ir balstīts patiesos notikumos, kas norisinājušies Dozjē skolā Floridā. Bēdīgi slavenā Artūra Dž. Dozjē zēnu skola darbojās 111 gadus un nonāca ziņu virsrakstos 2000. gadu sākumā, kad simtiem vīriešu nāca klajā ar pirms vairākiem gadu desmitiem piedzīvoto tajā – fizisku un emocionālu vardarbību. Kad 2011. gadā labošanas iestāde tika slēgta, tajā notiekošajā izmeklēšanā tika atklāts, ka vairāk nekā 100 zēni bija miruši turpat, skolas teritorijā, un gandrīz puse no viņiem apbedīti neatzīmētās kapavietās.
Jaunie aktieri Ītans Heriss un Brendons Vilsons atveido Elvudu un Tērneru – par niecīgiem pārkāpumiem vai pārpratuma rezultātā iestādē nonākušus zēnus, kuru ciešā saikne palīdz saglabāt cerību pat tad, kad "Niķeļa akadēmijas" baisā realitāte kļūst nepanesama. Vaitheds savā romānā citē Mārtinu Luteru Kingu, kura teiktais segregācijas tumšākajos periodos Amerikas dienvidu štatos daudziem ļāva uzturēt gara spēku: "Mums dvēselē ir jātic, ka mēs esam kaut kas, ka mēs esam nozīmīgi, ka mums ir vērtība, un katru dienu mums jāiet pa dzīves ielām ar šo pašcieņas izjūtu un personības apziņu."
Ramels Ross ir ietērpis Vaitheda romānu nebūt ne konvencionālā formā, apvienojot subjektīvās kameras filmējumus ar lēniem vērojuma kadriem, sarežģītiem atspulgu filmējumiem un simboliskām detaļām.
Pateicoties neierastajam kameras izmantojumam, "Niķeļa zēnu" ekrāna realitāte ir tik taustāma un teju sajūtama, ka 1962. gada karstā vasara kļūst par skatītāja īstenību, un Elvuds un Tērners ir mums tepat blakus, rokas stiepiena attālumā.
Pāris dienu pirms "Zelta globusa" nomināciju izziņošanas Ramels Ross sarunā ar "Piejūras klimatu" stāstīja par to, kādēļ viņam tieši šobrīd bija būtiski uzņemt Vaitheda romānu, kādēļ filmā izmantotas arī dokumentālās foto liecības no dažādām tā sauktajām audzināšanas iestādēm, un kā notika filmas neparastā skaņu celiņa tapšana.
Sonora Broka: Kāpēc jums bija svarīgi uzņemt šo filmu tagad? Vai šī iecere radās jau pirms Kolsona Vaitheda romāna lasīšanas?
Ramels Ross: Tieši šī iecere man neradās jau agrāk, tomēr ideja par skatpunkta filmas uzņemšanu, ielūkošanās marginalizētajās un/vai tumšādaino cilvēku kopienās ar īpašu, personificētas, subjektīvas kameras metodi, bija kaut kas tāds, ko es jau praktizēju savās filmās. Turklāt vienmēr biju gribējis piešķirt tam plašāku mērogu. Kolsona grāmatu es izvēlējos, jo tajā ir tik detalizēti aplūkota starprasu attiecību vēsture, kā arī tas, kas notiek mūsdienās – šobrīd notiekošais bija sava veida katalizators, viss šis kopums piešķīra stāstam jēgu un steidzamību, aktualitāti.
Filmā ir trīs pasaules, trīs stāsta slāņi – viena ir Niķeļa akadēmijā sešdesmitajos, vienu veido hronikas materiāli un fotogrāfijas, un tad ir teju dokumentāla filmas daļa, kurā Elvuds pēc 20 gadiem lasa elektroniskajos medijos rakstus par šaušalīgajiem atklājumiem kādā bijušajā pusaudžu uzvedības korekcijas iestādē, vai šī stāsta līnija ir arī romānā vai arī jūs to ieviesāt scenārijā?
Tā ir arī romānā, lai gan ne tādā veidā, kā filmā. Filmas "Niķeļa zēni" beigās jūs saprotat, ka pieaugušais Elvuds patiesībā ir Tērners, bet grāmatā šis atklājums notiek pašās, pašās beigās, un tam ir satricinošs efekts. Literatūrā laiku atveidot ir daudz vieglāk – nekas nav jāatttēlo, jāvizualizē, jūs varat vienkārši izmantot valodu, dialogus, kas var neatklāt to, kā izskatās varonis. Bet jā, šī notikumu līnija ir arī grāmatā.
Jūs filmā esat izvairījušies no grafiskas vardarbības attēlošanas, visu, kas mums būtu jāzina par to, kas notika ar zēniem, kuri nepakļāvās audzināšanas iestādes kārtībai, pastāstot ar dialogu, interjera detaļām, skaņām. Vai tādēļ, lai padarītu filmu pieejamu jaunākai auditorijai, vai tādēļ, ka tas izvirzīja filmas centrā pusaudžus, nevis pieaugušos varmākas?
Tas ir labs jautājums. Es domāju, ka pēc noklusējuma vardarbības nerādīšana padara to vairāk pieejamu plašāka vecuma skatītāju grupām, bet, būtiski ir arī tas, ka nerādot vardarbību, mēs patiesībā parādām to iedarbīgāk, jo sitieni, kad kāds tiek sists vai piedzīvo cita veida varmācību, ir tikai pirmais traumas posms, traumas, kas ilgs mūža garumā, pats aizsākums. Ja pats vardarbības akts netiek rādīts, jūs gan redzēsiet filmas varoņus, akadēmijas audzēkņus ne tikai šajos ciešanu brīžos, gan arī varēsiet labāk apjaust vardarbību, kas raksturo šo iestādi un sakņojas visā sistēmā.
Vairāk – ierakstā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X