7. maijā savu 100. jubileju svinēja viens no Latvijas kino nozīmīgākajiem režisoriem - Rolands Kalniņš. Viņa filmas “Četri balti krekli” (jeb “Elpojiet dziļi…”), “Akmens un šķembas” (jeb “Es visu arceros, Ričard!”) un “Ceplis” ir tikai daļa no viņa plašā kino mantojuma. Padomju režīma cenzūra pret režisoru bija skarba - filmu “Četri balti krekli” un “Akmens un šķembas” izrādīšana tika aizliegta, bet filmas “Piejūras klimats” filmēšana tika apturēta un liela daļa materiāla tika iznīcināta.

Rolands Kalniņš ir ierakstījis savu vārdu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules kino vēsturē - 2018. gadā Kannu kinofestivāla programmā “Kannu klasika” tika izrādīta filmas “Četri balti krekli” restaurētā versija. Kā arī viņa filmā 1972. gada filma “Ceplis” ir dzirdams, iespējams, viens no slavenākajiem citātiem Latvijas kino.

Kāpēc padomju režīmam Rolanda Kalniņa filmas šķita tik bīstamas? Kādus projektus režisoram neizdevās īstenot? Un kas izceļ Rolandu Kalniņu Latvijas un pasaules kino kontekstā? Par šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem stāsta kino pētnieces un grāmatas “Rolanda Kalniņa telpa” sastādītājas Kristīne Matīsa un Agnese Zeltiņa. Sarunājas Marta Elīna Martinsone.