Viens no dižākajiem pasaules animatoriem, japānis Hajao Mijadzaki šogad svin savu astoņdesmito jubileju. Viņa rūpīgi izstrādātais filmu zīmējums, fantastisko tēlu plejāde, kur izdoma saaužas ar tautas tradīciju, kā arī tādas vispārcilvēciskas un universālas tēmas kā ģimene, ekoloģija, izlīgums starp dabu un cilvēku, un pacifistiskas idejas ir atnesuši slavu ne tikai Japānā, bet visā pasaulē.

Japāņu animators ir dzimis 1941. gada 5. janvārī. Viņa tēvs vadīja aviorūpnīcu Mijadzaki Airplanes, kas ražoja tehniku kara aviācijas vajadzībām. Aizraušanās ar gaisa kuģiem un interese par animāciju Mijadzaki pavadījusi jau kopš bērnības. Teju katrā viņa filmā redzami skrupulozi izzīmēti lidaparāti – kā reālistiski, tā fantastiski. Otrā pasaules kara atmiņas, četru gadu vecumā pieredzētie gaisa uzlidojumi atstāja neizdzēšamu iespaidu uz mazo zēnu un vēlāk atbalsojās arī viņa filmu sižetos.

Lai gan studējis politoloģiju un ekonomiku, pēc augstskolas Mijadzaki sāka strādāt kinostudijas Toei animācijas nodaļā. 1979. gadā tapa viņa pirmā filma “Kaliostro pils” bet jau 1985. gadā Mijadzaki kopā ar domubiedriem nodibināja savu animācijas studiju “Džibli” (Studio Ghibli), kuras vārds ir aizgūts no karsta tuksneša vēja arābiskā nosaukuma, turklāt tā dēvēja arī kādu Otrā pasaules kara itāļu izlūklidmašīnas modeli. Starp pazīstamākajām Mijadzaki filmām jāmin “Mans kaimiņš Totoro”, “Kiki piegādes dienests”, “Princese Mononoke”, “Gariem līdzi”, “Ceļojošā pils” un “Ponio”, tomēr ir vērts pievērst uzmanību arī tādām mazāk populārām filmām kā Porco Rosso un The Wind Rises, ko varētu tulkot kā “Vējš pieņemas spēkā”.

Par godu animatora jubilejai plaša Mijadzaki filmu izlase šobrīd skatāma Netflix platformā.

Sarunā par ievērojamā japāņu mākslinieka filmu pasauli piedalās Animācijas asociācijas vadītāja, īsfilmu kuratore un animācijas režisore Anna Zača, kā arī animators un režisors Gints Zilbalodis, kura filma “Projām” saņēmusi neskaitāmus starptautiskus apbalvojumus.

Raidījumā skan mūzika no Hajao Mijadzaki filmām “Mans kaimiņš Totoro” un “Gariem līdzi”.