Šonedēļ "Piejūras klimatā" ielūkojamies Oberhauzenes īsfilmu kinofestivāla norisēs. Tas ir senākais un nozīmīgākais īsfilmu festivāls pasaulē, kas ir kā Meka īsā formāta kino veidotājiem.

Ik gadu tur satiekas inovatīva, eksperimentāla un pārsteidzoša kino veidotāji, kā arī kino profesionāļi, kurus interesē dažādu kino formu attīstība, un to iespējamie nākotnes scenāriji. Raidījumā - saruna ar īsfilmu kuratori Annu Začu, kā arī "Kino Rakstu" līdzredaktori Elīnu Reiteri, kas darbojās festivāla FIPRESCI žūrijā.

***

Lai gan ļoti lēniem soļiem, tomēr kaut vai daļēji kinofestivāli atgriežas klātienes formā. Uz izmaiņām cerot un gatavojot gan kinoteātru, gan tiešsaistes programmas, Vācijā notiekošajam Oberhauzenes īsfilmu festivālam vēl tomēr nācās pilnībā norisināties tiešsaistes formātā.

1954. gadā dibinātais Oberhauzenes festivāls ir vecākais un nozīmīgākais īsfilmu pasaulē. 1962. gada februārī tieši tur tika izsludināts Oberhauzenes manifests, ko parakstīja 26 Rietumvācijas kino veidotāji. Viņi pieprasīja nodrošināt tādus kino ražošanas apstākļus, kas ļautu vācu kino izrauties no letarģiska miega. Kā atbilde uz manifestu tika izveidots Vācu filmu fonds.

Šobrīd Oberhauzenes festivāls ir īsā formāta kino veidotāju Meka, kur ik gadu satiekas inovatīva, eksperimentāla, provocējoša, pārsteidzoša kino veidotāji, kā arī kino kritiķi un kuratori, kurus interesē dažādu kino formu attīstība, un to iespējamie nākotnes scenāriji.

Festivālam ik gadu piesaka ap septiņiem tūkstošiem filmu, mākslas darbu, video eseju un mūzikas video, no kuriem aptuveni pieci simti tiek iekļauti programmā.

Nupat pasniegtas jau 67. festivāla balvas. Grand Prix ieguva japāņu režisores Juri Muraokas filma "Caurspīdīga es esmu", kas ir viņas pašportrets pandēmijas gada laikā, kurš tapis, izmantojot dažādus kino uzņemšanas veidus, animācijas tehnikas, atrastas filmu lentes, kā arī nekustīgus attēlus.

Galvenā starptautiskā konkursa balva aizceļoja pie ķīnas režisora Su Žonga. Viņa eksperimentālā animācijas tehnikā veidotajā filmā "8’28’’", kuras centrā ir nemierīga, industrializēta pasaule, satiekas Eiropas un Āzijas mitoloģija.

Savukārt starptautiskā konkursa žūrijas speciālbalva aizceļoja pie septiņdesmit septiņgadīgās norvēģu režisores Annes Hausjerdas par filmu "Vairāk sieviešu, vairāk raudu", kurā viņa ļāvusies poētiskai apcerei par savas dzīves noslēdzošo nodaļu.

Uz pirmo sarunu šīsdienas raidījumā aicināta īsfilmu kuratore Anna Zača, kas Oberhauzenes festivālu regulāri apmeklē jau teju desmit gadus.

Savukārt pārraides otra viešņa šodien ir "Kino Rakstu" līdzredaktore Elīna Reitere, kura kopā ar kino kritiķiem Frici de Jongu no Nīderlandes un Valentīnu Geraldo no Kolumbijas darbojās Oberhauzenes FIPRESCI žūrijā.