Šīsnedēļas "Piejūras klimats" veltīts kino un teātra zinātnieces, mākslas zinātņu doktores Valentīnas Freimanes simtgadei un tai veltītajai izstādei, tādēļ arī mūzikas pieteikumi šoreiz neparasti - tajos dzirdam Valentīnas balss ierakstus no vairākiem 1968. gadā tapušiem radio raidījumiem.

Izstādes tekstu un materiālu atlasi veidojušas raidījuma studijas viešņas - kino kritiķe Anita Uzulniece un teātra kritiķe un kultūras žurnāliste Margarita Zieda.

13. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tika atklāta izstāde "Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani", kurā unikālās Latvijas kultūras vides personības dzīvesstāsts izstāstīts caur pašas pierakstītajām pārdomām, kā arī ar bagātīgu priekšmetu un dokumentu kolekciju no Freimanes personīgā arhīva, LNB krājuma, Dailes teātra, Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva. Izstādē iekļauti arī priekšmeti no Valentīnas Freimanes dzīves posmiem Rīgā un Berlīnē, kas, līdztekus VHS kasešu piramīdas virsotnē novietota televizora ekrānā redzamajam kino lekcijas ierakstam, tiešām rada klātbūtnes un izstādes nosaukumā minētās satikšanās noskaņu.

Izstādē citētas Valentīnas piezīmes par viņas veidotajiem Kinolektorijiem, kas kļuva par nozīmīgu kino izglītības un pasaules redzējuma kopumā attīstības katalizatoru vairāku paaudžu skatītājiem. Viņa raksta: "Kinolektorijs bija mana personīgā iniciatīva, mans spīts pret padomju kultūras politiku - traka avantūra, ko pati izdomāju un ar saviem palīgiem īstenoju no sākuma līdz galam. Lielas ļaužu grupas garīgajā dzīvē ienāca jaunas vērtības, domas un idejas. Centos lektoriju veidot kā logu uz pasauli, pa kuru ieplūst ne vien mākslas informācija, bet arī idejas un ierosmes tālākdomāšanai. Neticu, ka var noskatīties Viskonti, Godāra darbus un tas paliek bez pēdām. Kinomāksla atbalsojas cilvēka personības struktūrā."

Izstāde būs apskatāma līdz pat līdz 3. septembrim, un tās atklāšanu pavadīja seanss ar Rosa fon Praunheima dokumentālo filmu "Valentīna", Ilonas Brūveres portretfilmu "Mūža stipendiāti. Kinozinātniece Valentīna Freimane" un producentu apvienības "Labvakar" veidoto interviju, bet tas nav vienīgais ekspozīcijas audiovizuālais izvērsums. Jau 11. maijā tiks aizsākta četru kinolektoriju programma, kuras seansus ievadīs kinozinātnieces stāstījums par attiecīgo filmu, ierakstīts 2011. gada Mākslas festivālam "Cēsis". Lektorijos tiks demonstrēti Marsela Karnē "Paradīzes bērni", Žana Vigo "Atalanta", Žana Kokto "Orfejs" un Žaka Tatī "Ilo kunga brīvdienas".