Šoreiz raidījuma fokusā, lai mēs paspētu izsekot rudens pirmizrāžu maratona straujajam ritmam – pat divas jaunas latviešu filmas: Ivara Selecka "Zemnieki" un Uģa Oltes "Upurga".

"Apcirkņi" 1972. gadā, "Nāc lejā, bālais mēnes!" 1994. gadā, "Zem ozola kuplajiem zariem" 2007. gadā un šogad, pusgadsimtu kopš "Apcirkņu” filmēšanas", tapusi jau ceturtā Latvijas kino klasiķa Ivara Selecka lauku dokumentālā filma "Zemnieki", kas caur sešu ģimeņu portretiem uztver to noskaņojumu, domas un izjūtas, ar kādām dzīvo ļaudis tālu prom no lielajām pilsētām.  Lēnām, siltu balsi režisors mūs iepazīstina ar filmas varoņiem, kas katrs pa savam tiek galā ar ikdienas izaicinājumiem- spāru sliešanu, gotiņas kopšanu, šmakovkas muzeja uzraudzīšanu vai tūkstoš hektāru apsaimniekošanu turpat blakus Krievijas robežai.

"Piejūras klimata" studijā viesojas Ivars Seleckis, kurš šoruden svin 88. jubileju, un vairāku viņa filmu, tai skaitā "Zemnieku", scenārija autors Andris Vanadziņš.

***

Otra šīsdienas raidījuma varone ir Uģa Oltes debija spēles pilnmetrāžā - filma "Upurga", kuru tās veidotājiem labpatīk saukt par mitoloģisko trilleri savvaļā.

Filmas sižeta sākumposms liecina, ka gaidāma dinamiska šermulīgu piedzīvojumu filma- “par drošības noteikumiem satraucies piedzīvojumu gids Andrejs mežonīgas pierobežas upes ielejā pazaudē savu māsu un viņas komandu –  bezrūpīgu un dabā nepieredzējušu filmēšanas grupu, kas tur ieradusies filmēt reklāmu. Tomēr tālāk kā čiekura zvīņas no ierastā sižeta nolobās pa vienam vien virspusējam un atpazīstamam slānim, Andrejam iekļūstot aizvien dziļāk noslēpumainās upes Upurgas un tai piegulošo mežu pasaulē.  Upurgai ir kāds, pirmatnēja spēka apvīts noslēpums, kas tiek rūpīgi sargāts. Andreju te sagaida cīņa gan ar ārējiem spēkiem, gan paša iekšējo trauksmi.  

Studijā - filmas režisors Uģis Olte un gida Andreja lomā redzamais aktieris Igors Šelegovskis.