27. novembrī straumēšanas platformās “Shortcut” un “Go3” pirmizrādi piedzīvoja Krievijas un Latvijas kopprodukcijas filma “Cojs” (režisors - Aleksejs Učiteļs). Filma stāsta par notikumiem, kas risinājās pēc liktenīgās avārijas uz Talsu-Slokas šosejas, kurā 1990. gada 15. augustā bojā gāja kulta grupas “Kino” solists Viktors Cojs. Stāsta centrā ir autobusa “Ikarus” vadītājs Pāvels, kurš iepazīstas ar Coja tuviniekiem un ierauga, kādu iespaidu viņa pāragrā nāve ir atstājusi. Filmas stāsts ir izdomāts, atstājot vien dažus reālus pieturas punktus.


Filma uzņemta gan Krievijā, gan Latvijā, un Latviju šajā projektā kā kopproducenti pārstāv studija “Mistrus Media”, un “Cojā” filmējušies vairāki pašmāju aktieri - Inga Tropa, Artūrs Skrastiņš, Toms Treinis, Gundars Grasbergs un citi. Par to, kā top kopprodukcijas filmas, kā strādā pazīstamais režisors Aleksejs Učiteļs un cik grūti ir naktī atrast arbūzu, stāsta viena no filmas izpildproducentēm - Daiga Livčāne. Sarunājās Marta Elīna Martinsone.

Filma iznāk trīsdesmit gadus pēc tam, kad 1990. gada 15. augustā auto avārijā gāja bojā leģendārās rokgrupas “Kino” solists Viktors Cojs. Avārijā, kas notika uz Talsu-Slokas šosejas, saskrējās dziedātāja auto “Moskvič” ar autobusu “Ikarus”, un tā ātri vien deva vielu dažādām sazvērestības teorijām, jo īpaši grupas kaismīgāko fanu vidū. Oficiālā versija, kas atrodama milicijas protokolā ir tāda, ka Viktors Cojs, visticamāk, pie stūres iemidzis no pārpūles, kā arī arī avārijas laikā nav bijis alkohola reibumā. Autobusa šoferis avārijā nav cietis, bet Cojs miris notikumā vietā. Citas versijas piesauc pašnāvības vai slepkavības iespējamību, vaino brīdinājuma zīmju trūkumu uz šosejas, kā arī min, ka tajā laikā mūziķis strādājis pie sava jaunākā albuma un, iespējams, mainījis kasetes pusi magnetofonā, tādējādi nepievēršot uzmanību ceļam.

Alekseja Učiteļa filma “Cojs” žanriski pieskaitāma pie tā saucamajām “ceļa filmām”, un seko autobusa vadītāja Pāvela stāstam, kurš iepazīstas ar Viktora Coja radiniekiem un ved mūziķa mirstīgās atliekas uz Ļeņingradu. Filma tika uzņemta 2019. gada vasarā Rīgā, Tukumā, Kuldīgā un Engurē, piedaloties plašai komandai no Latvijas. “Coja” kopproducenti ir Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe no “Mistrus media”, viena no izpildproducentiem - Daiga Livčāne, kā arī divās nopietnās lomās redzami aktieri Inga Tropa un Artūrs Skrastiņš. Filmas vizuālo stilu veidojuši mākslinieki Jeļena Žukova no Krievijas un Aivars Žukovskis no Latvijas.

Filmas “Cojs” starptautiskā pirmizrāde notika 2020. gada 15. oktobrī Varšavas starptautiskā kinofestivāla galvenā konkursa skatē, un tā jau ir ieguvusi visai skandalozu slavu, jo, piemēram, Viktora Coja dēls Aleksandrs ir vērsies ar lūgumu pie Krievijas vadošajiem valstsvīriem, lai aizliegtu filmas izplatīšanu Krievijas kinoteātros, uzsverot, ka tajā attēlotie fakti ir sagrozīti un nepatiesi. Režisors Aleksejs Učiteļs jau ir saskāries ar līdzīgu pretestību savas filmas “Matilde” sakarā, kura stāstīja par cara Nikolaja II jaunību un viņa romānu ar balerīnu Matildi Kšesiņsku. Taču jāuzsver arī, ka Učiteļs bija pirmais režisors, kurš ieradās Coja avārijas vietā, intervēja aculieciniekus un 1991. gadā izveidoja dokumentālo filmu “Pēdējais varonis”.

Filma “Cojs” ir skatāma TET platformā Shortcut, straumēšanas platformā Go3, kā arī drīzumā būs pieejama Kino Bize straumēšanas platformā “Mājas kino”, kā arī ir iespēja to noskatīties privātos seansos kinoteātrī Splendid palace vai Cafe Film Noir, pirms tam vienojoties ar kinoteātriem.