Piektais eksperimentālā kino festivāls “Process”, kas notiks no no 17. līdz 21. maijam, jubilejas gadā konceptuāli pievērsīsies “trokšņa spektra” tēmai, ienirstot visdažādākajās šī fenomena izpausmēs un ļaujoties kino formu un skatīšanās pieredžu daudzveidībai. Par festivāla mājvietu arī šogad kļūs Vagonu zāle (Vagonu ielā 21).

Plaša spektra audiovizuālās performances, optiskajiem skaņu celiņiem veltīta radošā darbnīca, 16mm kino instalācijas, kā arī diskusijas par kino un ieskats tā vēsturē - par to, kas sagaida festivāla programmā, runājam ar tā vadītāju Ievu Balodi un filmu programmas vadītāju Lāsmu Bērtuli.

Divos festivāla vakaros ar plaša spektra audiovizuālām performancēm uzstāsies Elēna Pardo (Meksika) kopā ar Platonu Buravicki, Enrike del Kastiljo (Spānija), BR Laser (Bernhards Razingers, Austrija), Jans Kulka (Čehija), Migels Anhels Puertass (Spānija), Aurēlija Persevo un Pjērs Pjērs Pjērs (Francija). Abos vakaros ar performancēm piedalīsies  arī paplašinātā kino klasiķi Gajs Šervins un Linna Lū no Lielbritānijas, kuru darbu retrospekcija būs skatāma atsevišķā programmā. Īsi pirms festivāla viņi vadīs arī optiskajiem skaņu celiņiem veltītu radošo darbnīcu, kuras rezultāti tiks demonstrēti performancē festivāla atklāšanas vakarā.

Festivāla paplašinātā kino programmu papildinās arī divas 16mm kino instalācijas — Lilanas Jangas (Ķīna / ASV) darbs “Everything Comes Full Circle” un Elīnas Matvejevas “Between Us”. Instalācijas būs skatāmas pirms performanču vakariem Vagonu zālei blakus esošajā kultūrvietā “1983”. Bet festivāla noslēguma dienā “Baltic Analog Lab” telpās (Lienes ielā 19a) notiks paplašinātajam kino veltīta diskusija, kurā varēs dzirdēt festivāla mākslinieku domas par šo mākslas formu, kā arī iztaujāt māksliniekus par sevi interesējošajiem jautājumiem.

Kā ierasts, arī šogad festivāls piedāvās trīs filmu programmas ar ārvalstu eksperimentālā kino autoru pēdējo gadu darbiem. Tās veidojuši festivāla vieskuratori Ulrihs Cīmonss (Vācija), kura pārziņā ir Berlīnes starptautiskā kinofestivāla sadaļa “Forum Expanded”, un Aurēlija Persevo, kura darbojas Nantes kino laboratorijā “Mire” un vada festivālu “Prisme”, kā arī “Baltic Analog Lab” dalībniece Lāsma Bērtule. Savukārt festivāla vadītājas Ievas Balodes kūrētajā programmā būs iespēja noskatīties jaunākos veikumus Baltijas analogā eksperimentālā kino laukā.

Tāpat festivālā varēs iepazīt arī daļiņu eksperimentālā kino vēstures — atsevišķā programmā Jānis Putniņš stāstīs par 1980. gados Vācijā aktīvo kolektīvu “Schmelzdahin”, kas pētīja veidus, kā bioloģiski un ķīmiski iedarboties uz filmas emulsiju, to radoši saārdot un pārveidojot. Filmas tiks rādītas to oriģinālajā formātā no 16mm kinolentas.