10. decembrī Reikjavikā notiks Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana. Tas ir nozīmīgākais Eiropas kino izvērtēšanas notikums, kurš ierasti pulcē spožākos aktierus, kino veidotājus, un citus kino profesionāļus. Jau ir notikusi filmu priekšatlase, kuru veic vairāk kā četri tūkstoši Kinoakadēmijas biedru no visas Eiropas, un tikušas izziņotas nominētās filmas. Starp tām kategorijā Labākā Eiropas pilnmetrāžas animācija redzams arī Latvijas vārds – nominēta ir Signes Baumanes filma “Mans laulību projekts”.

Raidījumā ieskatāmies nomināciju sarakstā, īpašu vērību pievēršot darbiem, kas šobrīd redzami vai drīzumā gaidāmi Latvijas kinoteātros.

Kategorijā “Labākā Eiropas filma” ir nominēti pieci darbi: mūsdienīgs ķeizarienes Sisijas portretējums Austrijas filmā “Korsete”, beļģu pieaugšanas drāma “Tuvu”, zviedru komēdija “Skumju trijstūris”, Dānijas krimināldrāma “Svētais zirneklis” un spāņu režisores Karlas Simonas daļēji autobiogrāfiskā “Alcarras”.

Par labāko režiju EFA balvai nominēti Marija Kreicere, filmas “Korsete” režisore, filmas “Tuvu” režisors Lūkass Donts, Rūbens Ēstlunds par filmu  “Skumju trijstūris”, Ali Abasi par filmu “Svētais zirneklis”, filmas “Saint Omer” režisore Alise Diopa un poļu vecmeistars Ježijs Skolimovskis par filmu “EO”.

Kā Eiropas labākā aktrise nominētas ir Vikija Krīpsa par Ķeizarienes Sisijas lomu filmā “Korsete”, Zara Amira Ebrahimi par lomu filmā “Svētais zirneklis”, Lea Sejdū, kas redzama Mias Hansenas-Lēves filmā “Vienā jaukā rītā”, Penelope Krusa par darbu Pedro Almadovara filmā “Paralēlās mātes” un vācu komiķe Meltema Kaptana par lomu filmā “Rabija Kurnaza pret Džordžu Bušu”.

Kategorijā labākais aktieris ir nominēti Pols Meskals par lomu filmā “Aftersun”, Ēdens Dambrins no filmas “Close” jeb “Tuvu”,  Eliots Krosets Hove par darbu filmā “Dievzeme”, Pierfrancesco Favino par lomu filmā “Nostalgia” un “Skumju trijstūra” aktieris Zlatko Buričs.

Pavisam īpaša nominācija Eiropas kino akadēmijas balvai noteikti ir Ēdenam Dambrinam, beļģu filmas “Tuvu” galvenās lomas atveidotājam, kuram filmēšanas laikā bija vien 13 gadu.