22. septembrī pirmizrādi piedzīvos Ilzes Burkovskas-Jakobsenas dokumentālā animācijas filma “Mans mīļākais karš”. Filma ir saņēmusi plašu starptautisku atzinību un galveno balvu Ansī animācijas filmu festivālā.

Filma ir balstīta pašas režisores bērnības atmiņās un stāsta par pieaugšanu Padomju Savienībā, kad apkārt valda noklusēšanas un baiļu atmosfēra. “Mans mīļākais karš” pirmizrāde ir ilgi gaidīts notikums, jo tā tapusi vairāku gadu garumā.

“Mans mīļākais karš” izauga no idejas par dokumentālo filmu, kas stāstītu par Kurzemes katlu un Kurzemi Aukstā kara laikā. Taču saskaroties ar arhīva materiālu trūkumu, režisore Ilze Burkovska-Jakobsena nolēma šo stāstu padarīt personiskāku, kā arī izvēlējās animāciju kā mediju, caur kuru to izstāstīt.

“Mans mīļākais karš” ir pašas Ilzes bērnības atmiņas par uzaugšanu Padomju savienībā un to, kā viņas ģimene mēģināja izdzīvot padomju režīmā un kādus kompromisus tas prasīja.

Pati Ilze filmā ir dedzīga pioniere, kura vienlaikus vēlas piepildīt savu sapni un kļūt par žurnālisti.

Dokumentāli kadri vijas ar atmiņu un iztēles ainām, ļaujot skatītājam piedzīvot plašu un sarežģītu vēstures posmu caur bērna acīm. Paralēli arī dzirdami citi dokumentāli stāsti no Okupācijas muzeja arhīviem, kuri vēstī par pieredzēm no Otrā pasaules kara laika.

“Mans mīļākais karš” ir tapis kā Norvēģijas un Latvijas kopražojums - sadarbojoties Ilzes un viņas vīra Tronda Jakobsena norvēģu studijai Bivrost Film un studijai Ego Media. Filmas animācijas tēlu mākslinieks ir Sveins Nīhuss, galvenā fonu māksliniece - Laima Puntule. Komponists - Kārlis Auzāns, bet tēlus ierunājuši tādi pazīstami latviešu aktieri kā Regīna Razuma, Kaspars Znotiņš un daudzi citi.

Par to, kāda bija bērnība Padomju Savienībā, ko nozīmē būt drosmīgam un citiem ar filmu un tās tematiku saistītiem jautājumiem stāsta režisore un scenārija autore Ilze Burkovska-Jakobsena un aktrise Regīna Razuma, kura filmā ierunājusi skolotājas lomu.