31. oktobrī pulksten 18 Mūzikas nams "Daile" aicina uz dzejniecei Broņislavai Martuževai veltītu koncertuzvedumu "Tu stipru mani sauc".
Broņislava Martuževa atstājusi vēsturiskas un vienlaikus dziļu jūtu un mīlestības piepildītas liecības, no kurām režisore Māra Ķimele atlasījusi spilgtākos dienasgrāmatas ierakstus, ar kuriem skatītājus uzrunās aktrise Dace Everss, bet Broņislavas Martuževas un Imanta Kalniņa dziesmu krājumus atainos dziedātājs Daumants Kalniņš un Latvijas Radio kora mākslinieki šī uzveduma diriģenta un mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertā piedalīsies arī pianists Rihards Plešanovs, flautists Andis Klučnieks un kontrabasists Mārcis Lipskis.
Kā Broņislavas Martuževas dzīve un arī šī viņas radošā darbība, kas nav atraujama no viņas dzīves, tiks īstenota šajā koncertstāstā, "Klasikai" stāta režisore Māra Ķimele un aktrise Dace Everss.
"Saskarsme ar Broņislavu Martuževu kā cilvēku, kā apbrīnojamu sievieti, ir ļoti saviļņojoša, jo es par viņu zināju diezgan maz," stāsta Māra Ķimele. "Un tagad, izlasot viņas daudzās dienasgrāmatas un pamatīgi iepazīstot viņas dzeju, esmu vienkārši laimīga par šo sastapšanos un pateicīga Sigvardam Kļavam un Andai Zadovskai, ka viņi mani uzaicināja piedalīties šajā uzvedumā…"
Režisore atklāj, ka stāsta gaitā klausītāji varēs gremdēties Imanta Kalniņa un pašas Broņislavas Martuževas dziesmās. "Būs arī tādas Imanta Kalniņa dziesmas, kuras līdz šim plašākai auditorijai nav izskanējušas, un arī dzejas lasījumi un dienasgrāmatu fragmenti, ko runās un iemiesos Dace Eversa, būs ļoti, ļoti būtiski."
Broņislavas Martuževas tēls asociējas ar izteiktu viengabalainību: viņa ir spēcīga, drosmīga, atraktīva, ļoti talantīga, brīžam arī nešpetna, bet viņa ir viengabalaina. "Jā, visur jūtams spēks un viengabalainība, bet Broņislavai, manuprāt, bija raksturīgs arī ārprātīgs trauslums, atklājusi Dace Everss. "Tāpat kā Māra, arī es viņas biogrāfijā daudz ko nezināju. Un man liekas, ka viņa bija cilvēks, kurš to, ko runāja, to arī darīja. Viņa bija cilvēks, kuram vārdi absolūti sakrita ar darbiem. Man šāds iespaids par viņu radies."
"Koncertā cenšamies parādīt viņas ļoti sievišķīgo dabu, kas varbūt ir mazāk zināma, un ceru, ka viņa to mums nepārmetīs," prāto režisore Māra Ķimele. "Jo tā viņas ievainotā mīlestība – deviņpadsmit gadu vecumā aizvadot līgavaini karā un tā arī nekad nesagaidot atpakaļ un nezinot, kas ar viņu notika un kur viņš palika… Neizdzīvotā mīlestība – tā caurauž Broņislavas dzeju… Viņa bija ļoti pievilcīga sieviete, un viņai bija ārkārtīgi daudz pielūdzēju! Vismaz no viņas dienasgrāmatām un dzejas saprotu to, ka viņa noraidīja fizisko kārdinājumu un nepakļāvās vieglprātīgām dziņām, taču bija ārkārtīgi mīloša būtne. Ļoti! Ne tikai teorētiski, garīgās mīlestības nozīmē," atklājusi režisore.
"Un Broņislavas dabas apraksti – tas vispār ir kaut kas fantastisks, ar kādām acīm viņa raudzījās visapkārt, kā viņa redzēja pasauli! Neskatoties uz ļoti lielām fiziskām ciešanām, viņā bija tāds jūtīgums un maigums pret saviem ģimenes locekļiem, un čaklums – pilnīgi neaptverams!
Broņislava visu laiku kaut ko darīja, jo viņi dzīvoja ļoti trūcīgi, sevišķi tūlīt pēc atgriešanās no lēģera. Tie bija grūti laiki… Briesmīgie padomju kolhozi, kuros strādāja no rīta līdz naktij un nemaksāja neko. Un tajā visā nezaudēt savu sievišķību, maigumu un spēju rūpēties par tuvajiem. Viņa dienasgrāmatās un dzejā atklājas kā ļoti jūtīga būtne," uzsver Māra Ķimele.
Broņislavas Martuževas dzeja un jebkuri teksti ir tik ļoti saauguši ar viņas būtību, un tad, kad ieskanas viņas balss un intonācijas, kļūst skaidrs, ka nevar atdalīt viņu no viņas tekstiem. Kā aktieris var iedzīvināties viņas būtībā, tēlā? "Pateikt viņas domu – ko viņa grib pateikt. Man nav pretrunas ar to domu, ko Broņislava pasaka. Cita lieta – kā es to izdarīšu, bet man ir saprotams, par ko viņa runā," uzskata aktrise Dace Everss.
"Mums gribējās pēc iespējas vairāk par viņu pastāstīt – par notikumiem, kādi bija viņas dzīvē, par viņas pārdzīvojumiem un pasniegt arī to skaistumu, kas ir viņas dzejā un dienasgrāmatās," atklāj Māra Ķimele, vienlaikus neslēpjot, ka izvēlēties dzeju un dienasgrāmatas fragmentus, kurus iekļaut koncertuzvedumā, bijis ļoti, ļoti grūti. "Kā tēlniekam nācās šķelt nost, šķelt nost, un par katru nošķelto gabaliņu bija tik žēl…
Bet noteikti no Broņislavas būtības nevaru atdalīt viņas garīgo spēku. Tikai tāpēc viņa varēja nodzīvot līdz 88 gadiem, ejot cauri tādām mokām un slimībām, un ciešanām.
Viņas piedzimšana jau bija brīnums – Broņislava piedzima kūtiņā, Zaļajā ceturtdienā, un es to absolūti uztveru kā zīmi! Viņas dzīvē notikuši ļoti daudzi īsti, patiesi brīnumi – tādi īsti brīnumi.
Piemēram, viņai bija jādodas uz smagu plaušu operāciju, un Broņislava, būdama vēl Lubānā, baznīca sirsnīgi lūdza Dievmāti... Un tad Broņislava aizbrauc uz Rīgu, notiek apskate, un – viņai nav jātaisa operācija. Viņa ir vesela! Tāds reāls brīnums.
Un tādi brīnumi viņas dzīvē notikuši vairāki. Broņislava ir īpašs cilvēks – viņas garīgā enerģija, ticība un spēja pilnībā paļauties gara spēkam – tas ir noslēpums, tā ir atslēga – tas ir tas, kas mūs visus saviļņo, klausoties viņas dzejoļus un viņas domas," ir pārliecināta Māra Ķimele un mazliet ieskicē koncertuzveduma atmosfēru: "Jau pašā sākumā ar Sigvardu vienojāmies, ka nebūs nekādu video. Priecāsimies par viņas dzeju un viņas dziesmām. Tas nebūs ģimenes fotogrāfiju albums! Tomēr vizualitāti šim koncertuzvedumam piešķirs Anna Heinrihsone – bez video, bez foto. Anna strādā Latvijas Nacionālajā Rakstniecības un mūzikas muzejā, kur tieši veidojusi Broņislavas Martuževas stendu un ļoti labi zina viņas daiļradi. Tā man arī šķiet veiksme – ka visiem cilvēki, kuri šobrīd veido šo koncertuzvedumu, ir kaut kāda attieksme pret Broņislavas stāstu."
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X