22. maijā M. Čehova Rīgas Krievu teātrī Pasaules mūzikas festivāls "Porta" aicina uz Tuvas Nacionālā orķestra koncertu!

2003. gadā izveidotais Tuvas Nacionālais tradicionālo instrumentu orķestris ir unikāls gan ar plašu instrumentu klāstu - no reģiona tradicionālajiem līdz pat Rietumu pasaules un padomju laika “hibrīda” instrumentiem -, gan ar specifisko tuviešu rīkles dziedāšanas tehniku “hōmej”, kas tās izpildītājiem ļauj vienlaicīgi veidot skaņas dažādos augstumos. Iespējams, ka šī brīža orķestra diriģente un mākslinieciskā vadītāja Ajana Monguša  ir vienīgā pasaulē, kas raksta nošu partitūras un aranžijas tik specifiskam vokāli instrumentālajam ansamblim.

Tuvas mūziķi pārvalda visus piecus rīkles dziedāšanas stilus: hōmej, sigit, kargirā, ezengilēr, borbannair, un, izmantojot tos, mūzikā iedzīvina dabas tēlus – dzīvniekus, kalnus, straumes un skarbos stepes vējus. Lai spētu izdziedāt vairākas skaņas vienlaikus un ilgstoši kontrolēt tās, dziedātāji izmanto īpašu – nepārtrauktās elpošanas - sistēmu.

2005. gadā, tikai divus gadus pēc orķestra dibināšanas, tas ieguvis vienu no pirmajām vietām Krievijas Federācijas tautas instrumentu orķestru konkursā. Bet jau nākošajā gadā Tuvas orķestris jaunizveidotajā Krievijas Federācijas Nacionālo orķestru un ansambļu konkursā izcīna Grand Prix un saņem specbalvu par oriģinālāko programmu

Par Tuvas mūziķu gaidāmo viesošanos Rīgā stāsta festivāla pārstāve Ilze Lasmane-Brože.