15. jūnijā Valmiermuižā jau trešo gadu svinēsim etnofestivālu "Sviests", turklāt klajā nākusi arī etnoizlase "Sviests", pēc kārtas jau astotā.

"Valmiermuižā gaidīsim visu vecumu un interešu cilvēkus, ģimenes un jauniešus, kuri gatavi paši piedalīties vai pieredzēt ko jauku," telefonintervijā aicina skaņu ierakstu nama "Lauska" pārstāve Daina Zalāne un atklāj, ka šogad festivāla tēma ir “Laika rits”, domājot par to, kā cilvēki dažādos laikos ir uztvēruši laika ritējumu un atzīmējuši cikliskos īpašos laikus – gadskārtas un citus svētkus.

Dienas programmā paredzēts apjomīgākais mājražotāju un amatnieku tirdziņš “Gardu muti”, kā arī amatnīcas, kurās dažādi savu aroda meistari rādīs, kā tradicionāli ticis attēlots vai mērīts laiks – tas redzams rotās un citos darinājumos. Kulinārās amatnīcas apskatīs dažādus veidus, kā iekonservēt, vai “apstādinātu laiku” dažādām pārtikas vielām – piens, kurš tiek sakults sviestā vai sasiets sierā, alus raudzēšana, dažādu zālīšu izmantošana ēdienos un arī ķermeņa kopšanā, lai novērstu novecošanos.

Muzikāli dienas programmā būs dzirdama pašmāju Valmieras etnokokļu kopa Zanes Sniķeres vadībā, folkloras deju kopa "Dandari" rādīs savu kadriļu programmu un "Rūžupis veiri" no Latgales dziedās vīru dziesmas.

Plkst. 18.00 sāksies vakara muzikālā programma, uz kuru biļetes ir iegādājamas www.kurpes.lv

Koncertā uzstāsies šobrīd labākās etnogrupas – vecmeistari "Iļģi" ar jaunām skaņām un diezgan jauna elektrofolka apvienība "ZeMe", kurā apvienojusies kokļu virtuoze Laima Jansone ar starptautiski pazīstamo elektroniskās mūzikas pārstāvi DJ Monstu.

Īpašie starptautiskie viesi šogad ir īru folkpanki Lankum no Dublinas, kurus nu jau mēdz uzskatīt par The Pogues cienīgiem pēctečiem, vadoties pēc viņu nepieradinātā priekšnesuma stila un repertuāra.

Otra starptautiskā grupa ir Wipidoup no Bretaņas, Francijā. Wipidoup ir viena no vadošajām Francijā populārā Balfolk spēlētajām, ko var salīdzināt ar pašmāju danču kustību. Arī Latvijā pēdējā laikā radusies baltfolka kustība, kurā dancotāji aizrautīgi griež mazurkas, ko šajā "Sviesta" naktī būs iespējams darīt īstu franču mūziķu pavadībā.

Viena no etnofestivāla "Sviests" kulminācijām Valmiermuižā allaž ir spāņu mākslinieka Jordi NN veidotā ugunsskulptūra. Šogad arī tā ir veltīta laika tēmai, jo skulptūra attēlos seno mērinstrumentu astrolabiju, ar kura palīdzību jau senie arābi un grieķi ir orientējušies vietā un laikā. Ugunsskulptūras degšanas norisi muzikāli pavadīs DJ Monsta.

Tomēr muzikālā kulminācija sekos vēl pēc tam, kad uz skatuves kāps vīru koris Gaudeamus un etnogrupa diriģenta Ivara Cinkusa vadībā, lai uzvestu Uģa Prauliņa ciklu “Pagānu gadagrāmata”. Šim uzvedumam mūsdienu mākslinieces un videomākslinieces Katrīna Neiburga un Zane Zelmene sagatavojušas īpašu vizuāli scenogrāfisku videodarbu.

Sīkāku informāciju par festivālu un biļetēm var uzzināt www.etnosviests.lv

Vienlaicīgi ar etnofestivālu "Sviests" izdevniecība “Lauska” laiž klajā ik pārgadus iznākošo albumu – etnomūzikas izlasi "Sviests".

8. izlasē jau tradicionāli apkopots tas, kas šobrīd skan latviešu postfolkloras lauciņā. Izlasē iekļautas gan tādas jau sen zināmas grupas kā "Iļģi" un "Auļi" ar saviem jaunajiem projektiem, bet arī ieskanas pilnīgi jaunas un nedzirdētas balsis. Šoreiz īpaši iezīmīgi ir vairāki skaņdarbi, kuros latviešu mūziķi un grupas vairāk vai mazāk spontāni sadarbojušās ar citu valstu un pat kontinentu muzikālu tradīciju pārstāvjiem.

"Atkal mums ir visādi jauni brīnumi, kurus esam sakūluši kopā!" smej Daina Zalāne. Albumu varēs iegādāties Valmiermuižas "Sviestā".