Nīcas un suitu kultūrtelpas reprezentācija, valšu dažādie veidi un paveidi, Baltijas dziesmu un deju svētku tradīcija, Rietumāfrikas deju un mūzikas kopienas Somijā, kopdziedāšanas un “sadzīviskās” dziedāšanas tradīcija, kā arī ukraiņu folkloras ceļi kara un piespiedu migrācijas apstākļos – šīs un vēl citas interesantas tēmas tiks apskatītas starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Kultūras pašnoteikšanās: Mūzikas un dejas prakšu konstruēšana un reprezentācija publiskos priekšnesumos”, kas šonedēļ notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA).
Par konferences nozīmi un gaidāmajiem notikumiem iztaujājam konferences organizatori, JVLMA profesori, etnomuzikoloģi Andu Beitāni.
“Ar šo konferenci vēlamies pievērst uzmanību tam, kā vietējās tradīcijas tiek parādītas publiskos priekšnesumos. Diskusiju fokusā būs arī dziedātāju, dejotāju un mūziķu personīgā pieredze, domas un rīcības dažādās ar publiskiem priekšnesumiem saistītās situācijās. Tāpat runāsim par to, kāda ir tieši pētnieka loma šajos procesos,” stāsta Anda Beitāne, viņa arī vispasaules etnomuzikologu un etnohoreologu tīkla “International Council for Traditions of Music and Dance” (ICTMD, Starptautiskā mūzikas un dejas tradīciju padome) pārstāve Latvijā.
Uz konferenci profesore īpaši aicina tos, kam interesē vienkopus ieraudzīt dažādu Baltijas un Ziemeļu valstu pieredzes un pētniekus. Interesanti, ka konferences tēma ir uzrunājusi arī vairākus etnomuzikologus, etnohoreologus un pasākumu organizatorus Austrijā, kuri ar savu dalību ne tikai paplašinās Ziemeļu un Baltijas tīkla ģeogrāfiskās robežas, bet arī runās par sadarbību tautas mūzikas un dejas festivālos Eiropā. Latvijā nereti esam pieraduši pie vertikāliem organizācijas modeļiem, tāpēc būs interesanti salīdzināt dažādu valstu pieredzes un prakses.
“Etnomuzikologu konferences ir grūti iedomājamas bez mūzikas un dejas klātbūtnes, tāpēc esam ļoti priecīgi un pateicīgi Otaņķu etnogrāfiskajam ansamblim, Liepājas bērnu un jauniešu folkloras kopai “Ķocis”, Suitu sievām, vīriem un dūdeniekiem, kuri konferences dalībniekiem un klausītājiem reprezentēs Nīcas un Suitu kultūrtelpas lokālās tradīcijas,” stāsta Anda Beitāne.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X