Festivālā "Latvijas rudens 2023" 6. oktobrī Rīgas Domā savu 10. jubilejas gadu ar latviešu mūzikas koncertu "Veltījumu lappuses" svinēs Riga Organum Duo - Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme-Portnaja. Sadarbībai aicinot sitaminstrumentālisti Virdžīniju Laubi-Vītiņu, tapusi programmā, kurā ir veltījumdarbi duetam un pārlikumi ērģeļu duetam un sitaminstrumentiem. Izskanēs 2023. gada jubilāru – Riharda Zaļupes un Dzintras Kurmes-Gedroicas - veltījumu lappuses,  Aivara Kalēja un Dzintras Kurmes –Gedroicas darbu pirmatskaņojumi, kā arī Renātes Stivriņas, Platona Buravicka, Lolitas Ritmanis un Georga Pelēča skaņuraksti.

Kā veidot repertuāru ērģeļu duetam? Cik roku un cik kāju vajag, lai atskaņotu mūsdienu radošo komponistu darbus? Mūziķes atzīst, ka Rīgas Domā jārēķinās ar akustiku un plašo reģistru klāstu, lai izvēlētos pašus piemērotākos, kas visprecīzāk īsteno komponista ideju.

Saskaņa ansamblī ir svarīga, kopā spēlējot jebkuriem mūziķiem, bet ērģeļduetam uz šaurā ērģeļsola droši vien tīri fiziski ir ļoti svarīgi, lai harmonija ar otru mūziķi  būtu veiksmīga un laba.

Diāna Jaunzeme-Portnaja: Jā, pareizi sakāt, bet šajos desmit gados mēs ar Ilonu esam tik ļoti saspēlējušās un tik ļoti labi viena otru jūtam, ka tās dažas neērtības, kas reizēm rodas tīri tehniski, lai nospēlētu visu, ko komponists ir vēlējies, mēs pārvaram diezgan veiksmīgi.

Ilona Birģele: Un nemaz neapvainojamies, ja viena iebaksta otrai ar kāju vai elkoni un pasaka -  mazliet paraujies!

Rokas  krustu šķērsu arī iet brīžiem?

Tieši tā! Bieži vien komponisti, kuri mums raksta darbus, pat nespēj iedomāties, kādās pozās mums nākas atskaņot viņu mūziku.

Pirms desmit gadiem, kad sākāt muzicēt kopā, jau redzējāt perspektīvu, varējāt iztēloties desmitās jubilejas koncertus?

Diāna Jaunzeme-Portnaja: Ja godīgi, tad nē, vienkārši gribējām muzicēt un spēlēt.

Ilona Birģele: Iniciatore biju es. Kādā no Rēzeknes mūzikas koledžas absolventu  salidojumiem uzrunāju Diānu, vai viņa nevēlas kopā ar mani spēlēt, jo spēlēt ar dziedātājiem, stīdziniekiem, pūtējiem ir viens, bet gribas kopā ar radniecīgu dvēseli, kura tevi labi saprot, labi izjūt un arī ir ērģelniece. Tāpēc radās doma, ka vajadzētu pamēģināt. Manuprāt, mēs esam vienīgais duets, kurā ir vienkārši tāda skaista savienība bez  radniecības - vīrs un sieva, vai meita un māte, bet mēs esam vienkārši kopā un mūzikā sadarbojamies desmit gadus.

Garīgā radniecība droši vien ir.

Diāna Jaunzeme-Portnaja: Jā! Bet, spēlējot četrrocīgi pie ērģelēm, ir vēl tāds jauks moments, ka pat salīdzinoši neliels instruments sāk skanēt kā koncertinstruments, jo vairāk stabuļu un manuāli tiek darbināti.  Savukārt pie liela koncertinstrumenta jauda vēl trīskāršojas un četrkāršojas.