"Klasikā" tiekamies ar sitaminstrumentālistiem Guntaru Freibergu un Juri Āzeru, kā arī komponisti Annu Fišeri un viņas dzīvesbiedru, mākslinieku Miķeli Fišeru, un sarunas epicentrā ir 26. oktobrī koncertzālē "Cēsis" gaidāmā jau otrā koncertprogramma, kas tapusi, Guntaram Freibergam un Jurim Āzeram esot koncertzāles rezidējošajiem māksliniekiem.
Koncerts "Xenakis. Fišere. Rituāli" iecerēts kā laikmetīgās mākslas spogulis ar mūzikas un vizuālās mākslas sintēzi. Tajā dzirdēsim 20. gadsimta leģendas Jaņņa Ksenaka skaņdarbus perkusijām, kā arī latviešu komponistes Annas Fišeres mūziku, tai skaitā jaundarba Hagneia pasaules pirmatskaņojumu. Scenogrāfijas autors – Miķelis Fišers.
Programmā sasauksies pašmāju atzītās komponistes Annas Fišeres un grieķu 20. gadsimta leģendas Jaņņa Ksenaka (Iannis Xenakis) mūzika, izceļot rituālu tēmu un papildinot vienam otru.
"Jannis Ksenakis ir viens no sitaminstrumentālistu svarīgākajiem komponistiem, lai arī pēc izglītības ir arhitekts. Interesanti, ka viņš, pēc izglītības būdams arhitekts, matemātiskus un ārkārtīgi sarežģītus algoritmus iztulko un ietērpj mūzikā. Savukārt, Anna Fišere ir spontāna komponiste. Viņai tuva ir improvizatoriska brīvība, kas joprojām ir ietērpta konkrētā rāmī. Ja Ksenakis ir kārtība, tad Anna Fišere ir haoss. Pozitīvā nozīmē! Un mēs centīsimies šos abus tēlus apvienot, jo tur, mūsupŗāt, rodas tā rituālu burvība! Rituālā ir gan laicīgais un materiālais, gan, protams, garīgais un suģestējošais," programmas muzikālo koncepciju atklāj Guntars Freibergs un Juris Āzers.
Sitaminstrumentu solo skanēs Ksenaka "Rebonds A" Jura Āzera un "Rebonds B" Guntara Freiberga izpildījumā, bet OKHO džambu trio abiem pievienosies arī lietuviešu sitaminstrumentu zvaigzne Pāvels Ginters. Līdzās - Annas Fišeres darbs "Hesychia" lielam ansamblim, kurš ticis izvirzīts starptautiskajam komponistu konkursam "Rostrum 2024".
Vakara lielā intriga - Annas Fišeres sitaminstrumentu duetam rakstītā lielformāta opusa "Hagneia" pasaules pirmatskaņojums. Skaņdarbā pielietoti netradicionāli spēles veidi un izmantoti dažādi objekti.
Daļa no šiem skanošajiem priekšmetiem piedzīvos savu otro dzīvi pēc skumjas dīkstāves metāllūžņu konteineros. Skatuves skanējumu bagātinās arī unikāls bronzas rotējošais zvans, ko īpaši šim notikumam radījis perkusionists un sitaminstrumentu meistars Žuāu Paišs Filipe (Joao Pais Filipe) no Portugāles.
Koncerta īpašā viešņa būs pasaulē aktīvi muzicējošā zviedru Paetzold flautas virtuoze Anna Petrini, solo atskaņojot Fausto Romitelli skaņdarbu Seascape. Lai paplašinātu sava neparastā instrumenta repertuāru, Petrini daudz laika velta jauniem mūzikas projektiem, kā arī sadarbojas ar komponistiem, pasūtot jaundarbus.
Lai vizuāli un garīgi paspilgtinātu programmas "Rituāli" klausītāju pieredzi, skatuve tērpsies mākslinieka Miķeļa Fišera veidotā scenogrāfijā, kuras centrā būs septiņi stilizēti megalītu modeļi, kas izgatavoti tā, lai to materialitāte sasauktos ar Cēsu koncertzāles arhitektūru.
Sarunā - par Jaņņa Ksenaka ietekmi uz 20. gs. mūziku un sitaminstrumentu repertuāru, par koncerta scenogrāfiju un jaunu instrumentu būvēšanu, par gaidāmo jaundarbu, koncerta viesmāksliniekiem un koncerta programmu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X