No 1. līdz 8. oktobrim gaidāms jau trīspadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”, kas arī šogad skatītājiem sniegs plašu LKA bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studentu darbu retrospektīvu. Festivāla fokusā būs vairākas neparastas un provokatīvas norises, kas atbilst 13. – velna duča – festivāla norises gadam. Tas mudinājis sadarbībā ar mākslinieku Daini Rudeni jeb Rudens Stencil aktualizēt arī festivāla logo.

Festivāla radošā komanda astoņās dienās piedāvās daudzveidīgu skatuves un audiovizuālās mākslas darbu programmu:  10 izrādes, trīs filmu skates, meistarklases, diskusijas, sarunas un citus notikumus.

Raidījumā PārMijas uz sarunu aicinājām režisoru Elmāru Seņkovu, kurš piedalījies pašā pirmajā "Patriarha rudens" festivālā, kā arī LKA studentu Ralfu Liepu, kuram, savukārt, šis ir pirmais festivāls. Apmeklētājiem būs iespēja noskatīties Liepas režisēto izrādi "Plikpaurainā dziedone". Topošais režisors atzīst, ka gaidāmā tikšanās ar "Patriarha rudens" publiku uzliek lielu atbildību, jo līdz šim daudzi akadēmijā tapušie darbi rādīti tikai noteiktiem cilvēkiem, paziņu lokam.

“Patriarha rudens” festivāla aizsākumi meklējami pirms trīspadsmit gadiem, kad LKA profesors Jānis Siliņš kopā ar režisori Kristīni Želvi sapratuši, ka akadēmijai vajadzīgs festivāls, kurā sevi prezentēt jaunajiem māksliniekiem.

"Es pats tajā laikā biju students un, godīgi sakot, diezgan miglaini atceros, ka mēs kaut kur gājām, atklāšana notika Āgenskalna tirgū pie dārzeņiem, sieriem un pieniem. Es kaut kā atceros tieši to Āgenskalna tirgus sajūtu...” stāsta Elmārs Seņkovs. Pēc viņa novērojumiem, "Patriarha rudens"parasti izceļas ar to, ka tajā mīt eksperimenta gars.

"Kad tad, ja ne studiju gados mēs eksperimentējam, ķīmiķojam, radām jaunas lietas, ko, iespējams, pabaidītos taisīt vēlāk. Patriarhs tam blakus ir liels atbalsts. Kā redzam zīmolā, Smiļģis, kurš ir pielicis priekšā [mutei] roku, brīnās un jautā: "Vai tāds būs tas jaunais teātris?" Nu, to mēs redzēsim pēc gadiem."

Par vienu no festivāla provokācijām organizatori sauc jauninājumu – ceremoniju "Zelta muša". Anonīma Kultūras akadēmijas delegācija tajā izvirzīs asprātīgas nominācijas profesionālo teātru pagājušās sezonas darbiem un māksliniekiem. Seņkovs skaidro, ka Amerikas kinoakadēmijas apbalvojumam "Oskars" līdzās ir "Zelta avene", bet "Patriarha rudenī" līdzās Pētera Pētersona petrolejas lampai tagad būšot "Zelta muša":

"Šajā patiesībā jau absurdajā laikā mēs gribējām atjaunot humoru un māku pasmieties profesionāļiem pašiem par sevi, tāpēc studenti izvirzīja nominācijas tieši profesionāļiem. Kā mēs zinām, teju, teju tiks paziņotas "Spēlmaņu nakts" nominācijas, bet studentiem ir sava versija par to, kādām šīm nominācijām būtu jābūt, ar humoru, ar mulsumu. Varu atklāt, ka viena no izrādēm tiks apbalvota kā "Izrāde, kuru mēs nesapratām." Un, izrādās, šādu izrāžu ir ļoti daudz."