"Man šķiet, ka sievietes bieži neņem nopietni, sevišķi, – nevēlos to teikt –, bet sevišķi, ja viņas nav izskatīgas. (..) Dažreiz ir sajūta, ka tev ir jāstrādā dubultsmagi, lai citi vispār sāktu tevi uztvert nopietni," savā radošajā ikdienā pārliecinājusies portugāļu dīva Marija Mendeša, kura 6. martā Ogrē, 7. martā Latgales vēstniecībā "Gors" un 8. martā Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" Mendeša uzstāsies kopā ar Latvijas Radio bigbendu.

Viņa teicami jūtas džezā, glāsmaini dzied popmūziku un māk savai dzidri skanīgajai balsij piešķirt arī fadu smeldzīgumu. Mendeša uzstājusies Ņujorkas leģendārajā Blue Note Jazz Club, viņai uzgavilējusi Montrē džeza festivāla publika. “Mendeša skaidri parāda, ka viņai absolūti nekas nav jāpierāda,” teikts portālā All About Jazz.

Dāvis Eņģelis: Pianists Džons Bīzlijs, kurš piedalās jūsu jaunākajā albumā, pirms pāris gadiem viesojās Rīgā, bija iespēja ar viņu parunāt. Vai jūs varētu pastāstīt vairāk par šo sadarbību?

Marija Mendeša: Ja pareizi atceros, viņš šeit pirms dažiem gadiem uzstājās kopā ar Latvijas Radio bigbendu. Tieši pateicoties mūsu kopējam darbam ar Džonu, bigbends mani ir uzaicinājis iestudēt kopīgu programmu. Tas ir fantastiski, un esmu ļoti laimīga šeit pirmoreiz nokļūt.

Kas attiecas uz sadarbību ar Džonu, savā trešajā albumā es vēlējos strādāt ar folkmūziku, bet darīt to jaunā, modernā veidā.

Fadu ir līdzīgs blūzam tādā ziņā, ka dažreiz ir grūti distancēties no mūzikas saknēm un ierobežojumiem, ko uzliek mūzikas vienkāršā forma.

Kad biju izvēlējusies dziesmas albumam, man vajadzēja atrast domubiedru, kādu, kam ir vīzija un pieredze ar mūzikas pārcelšanu jaunā līmenī. Džons Bīzlijs bija pašsaprotama izvēle, jo tas, ko viņš dara ar Monka mūziku savā orķestrī, ir ļoti smalki un mūsdienīgi. Sadabūju viņu rokā ar mana basģitārista palīdzību, viņi reiz bija ierakstījuši albumu. Džons uzreiz bija ļoti ieintriģēts par šo ideju. Albums ir kā piedzīvojumu ceļojums pa fadu mūziku, jo mēs ar fadu izdarījām kaut ko tādu, ko neviens pirms tam nav mēģinājis. Tas attiecas gan uz orķestra sastāvu, gan uz mūsu veidotajām aranžijām. Džonam ir skaista dvēsele, viņš ir izcils mūziķis, ar viņu bija ļoti viegli strādāt kopā.

Kā jūs raksturotu fadu un bigbenda kopskaņu?

Uzreiz teikšu, ka repertuārs, kuru šobrīd iestudējam ar Latvijas Radio bigbendu, nav fadu. Tās lielākoties ir brazīļu dziesmas no mana senāka albuma "Along the road". Jūtos svētīgi, tā ir skaista pieredze, spēlēt kopā ar šiem puišiem. Viņiem ir daudz svinga, viņi ir lieliski sagatavojušies. Līdzās brazīļu mūzikai kopā ar Mišelu Pipokiņju spēlēsim arī Žaka Pastoriusa mūziku. Būs daudz grūva, daudz fanka, tā būs visai moderna programma.

Vairāk un plašāk šeit!