Pirmdien, 16. janvārī, Latvijas Radio 1. studijā klausītāji klātienē un tiešraidē aicināti uz Trio Baltia koncertu ar Ludviga van Bēthovena un Tālivalda Ķeniņa mūziku programmā.

Vijolniece Paula Šūmane, altiste Jevgēnija Frolova un čelliste Anna Veselova augstāko muzikālo izglītību ieguvušas Austrijā un sadarbojas jau kopš studiju laikiem. Vīnes gaisotnes iedvesmotas, mūziķes pievērsušās filigrānajam stīgu trio žanram un izveidojušas ansambli Baltia. Trio spoži debitēja Mazās Mežotnes pils un Pētera Vaska fonda rīkotajā latviešu mūzikas koncertsērijā, atklājot 2022. gada sezonu. Tāpat pagājušajā vasarā trio uzstājies arī atjaunotajā sanatorijā "Ogre" un mākslas un mūzikas festivālā "Parakosm" Tārgalē sadarbībā ar mākslinieku grupu "Puškina ielas gaismas", apvienojot mūziku ar analogajiem gaismas efektiem.

Par atskaņotajiem darbiem - Vīnes klasiķa Ludviga van Bēthovena stīgu trio Solmažorā op. 9 nr. 1  un latviešu modernās mūzikas klasiķa Tālivalda Ķeniņa Stīgu trio mūziķes saka: "Katru reizi, kad spēlējam Ķeniņa trio, skudriņas skrien un šī mūzika ievelk. Bēthovens ir kaut kas svēts, kā Bībele, ko var lasīt mūžu mūžos un atrast ko jaunu, atklāt jaunas atziņas. Tā ir kā aka, no kuras var mūžīgi smelties. Bēthovena trio var salīdzināt ar sauli, kuras mums šobrīd ļoti pietrūkst."

Ar ansambļa dalībniecēm tikās Liene Jakovļeva.

Saruna jāsāk ar apsveikumu – jūsu debijas koncerts, kas notika pagājušā gada 7. maijā Mežotnes pilī, izvirzīts nominācijai Lielās mūzikas balvā kategorijā „Gada koncerts”. Vai jau esat apradušas ar šo priecīgo vēsti?

Anna: Man personīgi tas noteikti bija gada koncerts, jo šī trio rašanās man ir bijis pavisam īpašs notikums. Mani ļoti priecē, ka arī citiem koncerts tik ļoti paticis.

Jevgēnija: Protams, ir pacilātības sajūta. Šis tiešām bija īpašs koncerts – mums pirmais – ar draugiem, radiem un mūzikas cienītājiem.

Paula: Sirsnīgs paldies žūrijai, kas mūs novērtēja un pamanīja. Ļoti silda sirdi, ka arī citi mūzikas profesionāļi ir tikuši uzrunāti.

Bet tas noteikti uzliek zināmu atbildības latiņu – tas nozīmē, ka esat pamanītas un nekāda atkāpšanās ceļa vairs nav. Un ļoti jauki, ka nākamais solis būs tepat – Radio studijas koncertā. Nomināciju listē jūs parādījāties vienkārši kā trio ar vārdiem un uzvārdiem, tagad jau figurējat kā Trio Baltia. Kurā brīdī pieņēmāt lēmumu apvienoties zem šāda vārda?

Anna: Šī ideja man radās, esot pie Baltijas jūras vasarā jau pēc debijas koncerta. Mēs sapratām, ka ir potenciāls, mums ļoti patīk spēlēt kopā un tas nopietni jāvirza tālāk. Ļoti vēlamies uzstāties starptautiski, tāpēc gribējām sev iedot vārdu, kas mums personīgi kaut ko nozīmē. Protams, arī citiem tas pasaka daudz ko par mums.

Vai kādam jau ir bijis kas jāskaidro un jāpastāsta plašāk?

Paula: Annai jau ir bijušas sarunas ar dažādiem ārzemju kolēģiem un, cik es zinu, visos interesi izraisa arī nosaukums.

Anna: Jā, ir ļoti liela interese par šo Eiropas daļu un daudz cieņas pret šo reģionu, tāpēc arī nosaukums ir labs.

Radio studijas koncerta programmā esat ietvērušas divus pamatīgus lielumus – Bēthovenu un Ķeniņu, pie kura atgriežaties jau atkārtoti.

Paula: Jā, šai mūzikai ir jāskan daudz biežāk. Varēja just, ka daudziem tas ir kā svaiga gaisa malks – kaut kas burvīgs un veldzējošs. Arī mums pašām spēlējot, katru reizi skrien skudriņas. Tā mūzika uzrunā un pilnībā ievelk jau mēģinājumos – tas ir kaut kas maģisks un noteikti ne pašsaprotams.

Jevgēnija: Katru reizi spēlējot, atklājas kaut kas jauns. Kaut kādas nepamanītas, nesadzirdētas harmonijas, kurām varbūt nepievērsām tik daudz uzmanības. Tad uzmanības punkts pārbīdās kaut kur citur un mūzika skan pavisam citādāk.

Uzdrošinos minēt, ka pavasarī dzirdētais atskaņojums būs atšķirīgs no tā, ko mēs pirmdien varam sagaidīt?

Paula: Noteikti. Laiks jau ir pagājis, mēs pa šo laiku esam spēlējušas dažādas programmas un arī kā ansamblis esam pacēlušās citā dimensijā. Protams, arī darbs pie Bēthovena ir devis milzīgu artavu mūsu kopspēlē.

Kā izlēmāt par labu Bēthovenam? Vai Vīne ir tas, kas saista jūs un jūs Vīni saistāt ar Bēthovenu?

Anna: Jā, es uzskatu, ka mums tas ir zelta repertuārs. Mums kā ļoti jaunam ansamblim tas arī palīdz saliedēties un izkopt mūsu kopspēli, tā ir ļoti liela skola. To spēlēt ir arī milzīgs prieks.

Un kamdēļ tieši šis trio?

Paula: Šis Bēthovena trio izceļas ar to, ka ir ļoti pacilājošs, simfonisks, priecīgs – tas ir kaut kas tāds, kas tieši šobrīd ir vajadzīgs, kad pasaulē ir daudz dažādu negatīvu lietu. Bēthovens savā ziņā ir kas svēts, kā Bībele, kuru tu atver un vari mūžīgi mūžos to lasīt un atklāt ko jaunu. Tā ir aka, no kuras var smelties mūžam.

Jevgēnija: Šis skaņdarbs ir kā saule, kuras mums šobrīd ļoti pietrūkst.

Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv. Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 16. janvārī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Koncerta tiešraidi varēs klausīties „Klasikas” ēterā un skatīties – „Klasikas” mājaslapā: https://klasika.lsm.lv