7. janvārī pareizticīgo pasaule svin Ziemassvētkus. Šiem svētkiem radīts daudz izcilu klasiskās mūzikas darbu. Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā šogad šos svētkus bagātinās ar divām atšķirīgām programmām, 7. janvārī plkst. 19.00 "Ziemassvētku festivāla" noslēgumā Dzintaru Mazajā zālē atskaņojot programmu "Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi" ar krievu sakrālās mūzikas dižgaru Georgija Sviridova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbiem, savukārt 8. janvārī plkst. 18.00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" izskanēs koncertprogramma "Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija", kurā iekļauts Pētera Čaikovska opuss "Sv. Jāņa Zeltamutes liturģija" un bizantiešu garīgie dziedājumi.

"Šoreiz esam sagatavojuši divas programmas. Pirmā - pašā Ziemassvētku vakarā ar Georgija Sviridova himnām un garīgajiem dziedājumiem no vienas puses, un Aleksandra Grečaņinova "Vesperēm" no otras puses.

Abi lielformāta darbi ir, kā man patīk teikt, ne tikai garīgi, bet arī muzikāli pieminekļi, kuri, protams, pelnītu, lai tos atskaņotu pilnā apjomā un baznīcā, kā tas ir paredzēts, bet situācija ir tāda, kāda tā ir, un mums jābūt priecīgiem, ka varam šos lielos baznīcas svētkus, kas arī manai sirdij ir tuvi, vispār svinēt," uzsver diriģents Sigvards Kļava.

"Otra programma savukārt būs.dialogs starp Pētera Čaikovska liturģisko muzikālo pieminekļi, kas pamīšus mīsies ar Andreja Selicka bizantiešu dziedājumiem. Mēs ar Andreju sakonfigurējām šos dziedājumus tā, ka tie iekļausies Čaikovska liturģijas muzikālajā audumā -

tā būs tāda kā jautājumu un atbilžu spēle vai - gluži otrādi - divu pasauļu saruna par vienu un to pašu brīnumu, vienu un to pašu priecīgo notikumu."

Diriģents atklāj, ka Čaikovska liturģijā solisti būs Gundars Dziļums un Kārlis Rūtentāls, bet Bizantijas dziedājumos lielākās un mazākās grupās dziedās koristi.

Sigvards arī atgādina: "Visi manis minētie skaņdarbi un dziedājumi interpretēti jau vairākas reizes un ir arī ieskaņoti, tā ka mums jau ir sava veida pieredze un ceļš, kas līdz šodienai iziets, kā mēs tos jūtam un redzam. Arī Andrejs mums ar savu pieredzi palīdzēja kaut nedaudz muzikāli tuvoties dziedājumu garīgajai dvēselei."

Vairāk un plašāk ierakstā.