Inta Zēgnere aicina ceļojumā uz Versaļas pili – Francijas karaļu kādreizējo rezidenci, kas žilbina ar savu greznību un bagāto vēsturisko mantojumu. Sākotnēji celta kā karaļa Luija XIII medību māja, Saules karaļa jeb Luija  XIV laikā tā pārvērtās par greznu rezidenci ar bagātīgi iekārtotām telpām, koptiem dārziem un krāšņām strūklakām.

Atzīmējot Versaļas pils 400. jubileju, 21. novembrī pilī tika svinīgi atklāta franču gleznotāja Orasa Vernē (Émile Jean-Horace Vernet, 1789–1863) retrospektīvā izstāde, kurā iekļauti vairāk nekā divsimt mākslinieka darbi, tai skaitā līdz šim neredzēti meistardarbi, zīmējumi un skices, kas ļauj iepazīties ar viņa radošo darbību.

Divas Orasa Vernē gleznas uz izstādi atceļojušas no Mākslas muzeja "Rīgas birža" kolekcijas. Tas ir pirmais gadījums Latvijas vēsturē, kad Versaļas pilī tiek eksponēti darbi no Latvijas.

No mūsu muzeja Versaļā izstādīta Orasa Vernē glezna "Andželikas nolaupīšana" (1820), kas ir 1964. gada pirkums muzeja kolekcijai, kā arī "Kabilu bēgšana Alžīrijā" (1839) no Frīdriha Vilhelma Brederlo (1779-1862) kolekcijas.

Izcilais franču akadēmiskās salona glezniecības pārstāvis Emīls Žans Orass Vernē strādājis Parīzē, vēlāk Versaļā, Romā un Pēterburgā. Viņa darbos pārstāvēti visi glezniecības žanri, taču kļuvis slavens, pateicoties batālijas ainām un vēsturiskām kompozīcijām. Viņa daiļradi augstu novērtēja un atbalstīja gan Napoleons I, gan arī pēdējais Francijas karalis – Luijs Filips.

Versaļas pilī atrodas pasaulē lielākā mākslinieka gleznu kolekcija, kas savulaik bija slavena ar Luija Filipa vadīto kauju triumfālajām ainām. Šo darbu izmēri pārsteidz ar savu grandiozitāti un vērienu, atklājot šī mākslinieka daudzveidīgās talanta šķautnes.

Un nu Versaļas pils godina šo nozīmīgo 19.  gadsimta gleznotāju ar retrospektīvu izstādi, kas būs skatāma līdz nākamā gada 17. martam.

Lai klātienē piedzīvotu šo notikumu  un iepazītu Orasa Vernē radošo mantojumu, Inta Zēgnere 20. novembrī kopā ar Mākslas muzeja "Rīgas birža" vadītāju Daigu Upenieci ieradās Versaļas pilī, kur vispirms savā kabinetā abas viešņas laipni uzņēma Versaļas Nacionālā muzeja un Trianonas piļu direktors Lorāns Salomē (Laurent Salomé). Visu ekskluzīvo sarunu, kas ilga gandrīz stundu, "Klasika" pataupījusi 24. decembra rītam, bet ar dažām atziņām dalāmies jau šobrīd!

***

Pēc sarunas ar Versaļas Nacionālā muzeja un Trianonas piļu direktoru Lorānu Salomē nokļūstam pasakainā vidē, kad vakarā visa pils ir izgaismota, atveras pils vārti un nelielam cilvēku lokam tiek īpašā iespēja izstaigāt un iepazīt šo lielo ekspozīciju, pakavēties pie atsevišķām bildēm un pēcāk dalīties arī savās pārdomās. 

Izstādes atklāšanā Inta Zēgnere satiek arī Francijas Daiļamatu skolas Paris-Ateliers ģenerāldirektoru Žilu Bonviālu (Gilles Bonnevialle), kura vārds mums ir labi pazīstams, jo savulaik Bonviāla kungs bija Francijas institūta direktors. Arī viņam ir savs skatījums uz Orasu Vernē.

***

Visbeidzot, Orasam Vernē veltīto plašo ekspozīciju Versaļas pilī izstaigājam kopā ar Mākslas muzeja "Rīgas Birža" vadītāju Daigu Upenieci

Reportāža teksta formātā lasāma portālā lsm.lv.