No 1. aprīļa Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājums atsācis publicēt Ziemeļvidzemes saimnieka, latviešu strēlnieka, Brīvības cīņu dalībnieka Emīla Pudeļa (1893-1969) dienasgrāmatu.
Konti sociālajos tīklos "Twitter" un "Facebook" tai tika izveidoti 2018. gadā, ik dienu publicējot vienu dienasgrāmatas ierakstu no tās pašas dienas, tikai pirms simt gadiem. Tagad ieraksti turpinās.
"Emīlu Pudeli man patīk dēvēt par vienu no mums, tikai pirms simt gadiem – viņš dzīvojis Mazsalacas pusē, saimniekojis savās mājās un jau deviņpadsmit gadu vecumā, 1912. gadā, sācis rakstīt savu dienasgrāmatu.
Palūkojoties uz šo dienasgrāmatu 2018. gadā, likās – tas ir kas tāds, ko mūsdienu cilvēki raksta tviterī – vienkāršos, īsos teikumos par to, kas tajā dienā noticis, un likās ļoti piemēroti un tieši laikā katru dienu sākt publicēt vienu ierakstu, mazliet ievelkot simtgadu vēsturi sociālajos tīklos –
mazliet atšķaidot to saturu, kā pagātnes balsi mūsdienīgā noformējumā," stāsta LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Sanita Reinsone.
Pudeļa dienasgrāmatas tika publicētas visu 2018. gadu. "1919. gada pavasarī viņš devās Brīvības cīņās un veselu gadu nerakstīja, tāpēc klusēja arī mūsu sociālie tīkli. Bet tagad, no 1. aprīļa, viņš ir atgriezies savā Mazsalacas pusē un atkal katru dienu ir viens ieraksts."
"Emīls ir zemnieks – tāpēc ļoti svarīgi viņam ir laika apstākļi, un arī tas ir ļoti interesants dokumentējums – kad laiks bijis ļoti jauks, kad uzsnidzis sniegs.
Paskatoties uz to šodien, precīzi pēc simt gadiem, ir ļoti interesanti salīdzināt," stāsta Reinsone. "Emīls raksta arī par saviem lauku darbiem – kā viņš ar zemi, kā ķer zivis. Raksta arī par kultūras norisēm Mazsalacas pusē, sevišķi tagad, kad viņš ir atgriezies. Arvien svarīgāka viņam kļūst kultūras dzīve – viņš dodas uz teātra izrādēm Mazsalacā, uz koncertiem un piefiksē to dienasgrāmatā.
Viņam jāmeklē arī sieva – tas notiks tieši šajā periodā!
Protams, arī politika – 1919. gads un 20. gadu sākums bija trauksmains laiks arī Mazsalacā – arestēja gan Emīlu, gan viņa draugus. Tie ir īsi mikrovēstures fiksējumi, kas dod pamatu plašākam kontekstam caur viena cilvēka dzīves skatījumu."
Pudeļa dienasgrāmatas tika publicētas visu 2018. gadu. "1919. gada pavasarī viņš devās Brīvības cīņās un veselu gadu nerakstīja, tāpēc klusēja arī mūsu sociālie tīkli. Bet tagad, no 1. aprīļa, viņš ir atgriezies savā Mazsalacas pusē un atkal katru dienu ir viens ieraksts."
"Emīls ir zemnieks – tāpēc ļoti svarīgi viņam ir laika apstākļi, un arī tas ir ļoti interesants dokumentējums – kad laiks bijis ļoti jauks, kad uzsnidzis sniegs. Paskatoties uz to šodien, precīzi pēc simt gadiem, ir ļoti interesanti salīdzināt," stāsta Reinsone. "Emīls raksta arī par saviem lauku darbiem – kā viņš ar zemi, kā ķer zivis. Raksta arī par kultūras norisēm Mazsalacas pusē, sevišķi tagad, kad viņš ir atgriezies. Arvien svarīgāka viņam kļūst kultūras dzīve – viņš dodas uz teātra izrādēm Mazsalacā, uz koncertiem un piefiksē to dienasgrāmatā. Viņam jāmeklē arī sieva – tas notiks tieši šajā periodā! Protams, arī politika – 1919. gads un 20. gadu sākums bija trauksmains laiks arī Mazsalacā – arestēja gan Emīlu, gan viņa draugus. Tie ir īsi mikrovēstures fiksējumi, kas dod pamatu plašākam kontekstam caur viena cilvēka dzīves skatījumu."
Vairāk šeit!
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X