2022. gada nogalē klajā nācis žurnāla "Mūzikas Saule" ziemas laidiens. Par to plašāk runājamies ar žurnāla galveno redaktoru un vienlaikus arī "Klasikas" kolēģi ORESTU SILABRIEDI.

Kopā pārlapojam žurnāla jaunāko numuru, dalāmies mīlestībā pret Emīlu Dārziņu, aplūkojam aizraujošo Rutas Paideres filosofiju par mūzikas klausīšanos un ieklausāmies dziedātājas Beātes Zviedres balsī...

***

"Mūzikas Saules" ziemas laidienā...

Vāka varonei Beātei Zviedrei jautājam par attiecībām ar balsi, bet uzzinām arī ko par franču maiznīcu un biešu salātiem.

Rīgas Mākslas telpā vasarā uz mēnesi atvērto izstādi un dejas pieredzi par Emīlu Dārziņu pieminam ar izstādes tekstiem un dažām mistifikācijām.

Baiba Āboltiņa dod stāstu par t. s. pirmās atmodas laika teātra cilvēku un diriģentu Jūliju Pūratu, kura vārda piesaukšana labi sader ar 2023. gada dziesmusvētku gaidīšanu.

Nesenāka vēsture aplūkota trijos secīgos atvērumos, kuros pieminam gleznotāju Uldi Zemzari (un viņa zīmētos mūziķu portretus), dzejnieku Knutu Skujenieku (līdz ar mūzikas klātbūtni viņa pantos) un multimūziķi Andreju Jansonu.

Sniedzam ieskatu sarunā ar 2022. gada Lauzicas festivāla (Vācija) intendantu Danielu Kīnelu, un seko teksts, kas gan rakstīts pandēmijas pirmajos paisumviļņos, taču svarīgumu nav zaudējis arī tagad — Aigas Šemetas spožā tulkojumā lasām par mākslu, izklaidi, kultūras industriju un mūsu spēju par šiem jēdzieniem adekvāti reflektēt un diskutēt.

Mūzikas videoklipu pasaulē mūs aicina Mārtiņš Mārcis Beitiņš, un ceļojuma sākumpunkts ir vairāk nekā pirms pusgadsimta, kad vēl nenojautām, ka dziesmu audioversijas pamazām apaugs ar attēliem un pienāks laiki, kad daudzi nevēlēsies uztvert mūziku bez kustīga kadra.

Papildinot sēriju "Aiz kadra", skaistu skaņuvīra Māra Studenta portretu mums šoreiz uzzīmējis tvartu vērtējumu sadaļā uzslavētais skaņu ierakstu producents Mārtiņš Krastiņš. 

Juris Griņevičs šoreiz izvēlējies dziedāt ditirambu pianistam Arturam Rubinšteinam, kurš palaikam varbūt nebija perfekts, toties allaž harismātisks.

Velga Kince ierosina paklausīties, kā quasi Ziemassvētku dziesma "Ak, eglīte!" skanēja Pirmā pasaules kara ierakumos.

Harijs Kadiķis satiekas ar industriāļiem — Frīdvaldu un Stropu Jurku. Dace Volfa runājas ar diviem lietuviešiem — Martīnu Butkeviču un Povilu Oželi —, kas rīko festivālu pamestā Viļņas cietumā un ir pilni apņēmības iekarot Baltiju, ja vien jau nav to izdarījuši.

Jaunus CD vērtē Ernests Valts Circenis, Ēriks Miezis, Uldis Rudaks, Orests Silabriedis, Armands Skuķis, Valters Sprūdžs, Toms Treibergs, Dace Volfa, Kaspars Zaviļeiskis, Armands Znotiņš.

Uz žurnāla vāka — dziedātāja Beāte Zviedre, fotogrāfs Jānis Porietis.