Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, skatāma izstāde "Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma". Gunāra Birkerta simtgadei veltītā izstāde ļauj iepazīt latviešu arhitekta dzīvi un radošo darbību. Starp daudzajām sabiedriskajām ēkām, ko arhitekts projektējis, īpašu vietu ieņem bibliotēkas – tām arī veltīta izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Par jauno izstādi un bibliotēkas aktualitātēm izvaicājām arhitektu Jāni Dripi un Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktori Dagniju Baltiņu.
Par Gaismas pils vadītāju Dagnija Baltiņa kļuva 2024. gada septembrī, sarunā „Klasikas” studijā viņa īpaši izceļ spēcīgo komandas garu, kas bibliotēkas saimē ir izveidots un arvien jūtams, tāpat tiek atklātas pāris ieceres šim gadam – idejas, kas pārņemtas no ilggadējā bibliotēkas vadītāja Andra Vilka un ko viņa vēlētos bibliotēkas darbībā izcelt.
Savukārt izstādes “Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma" kurators arhitekts Jānis Dripe, runājot par izstādes akcentiem, piesauc arhitekta Andra Kronberga veidotos maketus, kas atklāj gaismas idejas risinājumus – tos Gunārs Birkerts izmantojis ASV būvētājām un pazemē izvietotajām bibliotēkām. Dripe stāsta arī par citiem Gunāra Birkerta projektiem – skicēm, kas veidotas un piedāvātas Latvijai, dažas no tām tikušas arī realizētas.
Kopumā jaunajā izstādē iekļautas 19 Birkerta projektētās bibliotēkas – Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka un 18 bibliotēkas ASV. Zināmākās no tām ir Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu bibliotēka, Mārtina Lutera Kinga pilsētas un universitātes bibliotēka Sanhosē, Dulutas publiskā bibliotēka. Arhitekta radošās dzīves kulminācija bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas uzcelšana.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X