19. maijā Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos V.A. Mocarta operas "Dons Žuans" iestudējums, kuru veido diriģents Andris Veismanis un režisors Marselo Lombardero, kuri kopā ar LNOB direktoru Egilu Siliņu un galveno lomu atveidotājiem piedalījās šim notikumam veltītajā preses konferencē.

2014. gadā Marselo Lombardero Rīgā jau iestudējis Mocarta operu "Figaro kāzas", bet šoreiz "Dons Žuans" viņa versijā kļuvusi par ironisku un melnu komēdiju, ko iesaka skatītājiem no 16 gadu vecuma. Latvijas Nacionālajā operā "Dona Žuana" pirmiestudējums notika 1921. gadā, jaunais uzvedums būs piektais šīs operas iestudējums LNOB.

Jauniestudējuma radošajā komandā strādā arī argentīniešu mākslinieki – scenogrāfs un videomākslinieks Djego Siliano, kostīmu māksliniece Lusiana Gutmane, gaismu mākslinieks Horacio Efrons, kā arī latviešu horeogrāfe Linda Mīļā un videomākslinieks Uģis Ezerietis.

Titullomu jauniestudējumā interpretēs Grācas operas solists Nevens Crničs un Latvijas Nacionālās operas solisti Rinalds Kandalincevs vai Kalvis Kalniņš. Pārējās lomās Jūlija Vasiļjeva, Tatjana Trenogina, Inga Šļubovska-Kancēviča, Laura Grecka, Katrīna Paula Felsberga, Evija Martinsone, Mihails Čuļpajevs, Artjoms Safronovs, Rihards Mačanovskis, Juris Ādamsons, Rihards Millers, Krišjānis Norvelis un Pavlo Balakins.

LNO direktors Egils Siliņš:

“Šis būs ceturtais operas jauniestudējums šajā sezonā. Mocarta mūzika ir diriģentam Andrim Veismanim ļoti tuvs ampluā, radoši strādā režisors Marselo Lombardero, tāpēc esmu pārliecināts, ka rezultāts būs ļoti labs” .

Diriģents Andris Veismanis: "Volfganga Amadeja Mocarta "Dons Žuans", manuprāt, ir viena no labākajām 18. gadsimta operām. Tik dramatiska un vienlaikus komiska. Man ir bijusi tā laime ar "Donu Žuanu" strādāt vairākkārt, arī Andreja Žagara 2009. gada iestudējumā. Opera ir ļoti koncentrēta, ar stabilu dramaturģiju, daudzām skaistām un populārām melodijām, kuras pazīst visā pasaulē. Šoreiz īpašs prieks, ka pēc Mocarta "Figaro kāzu" 2014. gada veiksmīgā iestudējuma Latvijas Nacionālajā operā 2022. gadā atgriezies režisors Marselo Lombardero un viņa komanda no Argentīnas. Saskaņā ar libretu "Dona Žuana" darbība notiek Spānijā, spāniskais akcents būs arī šajā iestudējumā – notikumi risināsies Buenosairesā. Vietas maiņa netraucē, tā piešķir īpašu smaržu un noskaņu".

Režisors Marselo Lombardero: "Mūsu skatījumā "Dons Žuans" ir komēdija, to skaidri parāda arī tās žanra nosaukums – Dramma Giocoso. Tas dod mums iespēju piešķirt jaunu nozīmi dažām šīs operas skatuves īpašībām, iekļaujot ironisku un tumšu humoru.

Mūsu dons Žuans nav pavedinātājs romantiskā nozīmē, viņš nevis savaldzina, bet drīzāk paņem ar spēku. Viņš iznīcina visu, kas ir apkārt, viņš ir plēsējs, moderns vīrietis, skarbs mūsdienu vīrieša arhetips.

Citi izrādes tēli reprezentē sabiedrību un tās sociālos slāņus. Esam izmantojuši virtuālo scenogrāfiju, kas ļauj radīt urbānu scenāriju mūsu izvirtuļa piedzīvojumiem paša iznīcības meklējumos. Mūsdienu patērnieciskumu diktē attēlu, korporatīvo jaunumu un sociālo mediju spēks, tāpēc esam izmantojuši šo konceptu kā mūsu vadmotīvu".