Pēc sešu mēnešu pārtraukuma pasaulslavenais latviešu maestro Mariss Jansons atkal stājies pie diriģenta pults un pagājušajā nedēļā Minhenes Herkulesa zālē jau aizvadījis divus brīnišķīgus koncertus kopā ar savu Bavārijas Radio simfonisko orķestri. 13. oktobrī maestro vārds tika cildināts Berlīnes "Konzerthaus", kur norisinājās "Opus Klassik" balvas pasniegšanas ceremonija – Jansonam šī balva piešķirta par mūža ieguldījumu.

Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode, kura Minhenē apmeklējusi 11. oktobra koncertu un pēc tā tikusies ar pašu maestro, atgādina, ka "Opus Klassik" ir slavenās ierakstu balvas "Echo Klassik" pēctece, kas jauno nosaukumu ieguvusi pēc 2017. gada skandāla, kad balva tika piešķirta diviem vācu reperiem Kollegah un Farid Bang par albumu "Jauns, brutāls, izskatīgs 3" ("Jung, Brutal, Gutaussehend 3" / "Young, brutal, handsome 3") ar antisemītiskiem tekstiem.

"No šiem mūziķiem atteicās gan viņu sponsori, gan aģenti, gan preses pārstāvji, bet no "Echo Klassik" balvām, iegūtām pat agrākos gados, atteicās arī daži mākslinieki, to vidū – diriģents un pianists Daniels Bārenboims un arī pianists Igors Levits, sakot, ka tā bijusi ļoti liela "Echo Klassik" žūrijas kļūda," stāsta Vaivode un atzīmē: "Bija skaidrs, ka "Echo Klassika" pasākumam jāmainās, un zīmols arī tika mainīts – jau nākamajā gadā tika izveidota balva ar nosaukumu "Opus Klassik". Līdz ar to, ka mūzikas tirgū Vācija ir trešā lielākā valsts, nevarēja šo nišu atstāt tukšu."

Jāatgādina, ka "Echo Klassik" balvu saņēmuši daudzi mūsu mākslinieki – Elīna Garanča, Andris Nelsons, Baiba Skride, Aurēlija Šimkus, Iveta Apkalna un vēl citi mūziķi. Kopumā Latvijas mūziķiem pēc wikipedia.org ziņām "Echo Klassik" balva piešķirta 26 reizes.

"Balvas pasniegšanas ceremonijas vienmēr bijušas ļoti pompozas, pat glamūrīgas, ar televīzijas un radio klātbūtni. Un šāds pasākums tad arī 13. oktobrī notika Berlīnē, to vadīja slavenais austriešu moderators un televīzijas zvaigzne Tomass Gotšalks. Diemžēl Mariss Jansons šo pasākumu nevarēja apmeklēt, taču bija nosūtījis savu videosveicienu un pateicību," stāsta Gunda Vaivode.

Viņa arī atklāj: "Kā pirms 11. oktobra koncerta stāstīja Bavārijas orķestra mūziķi, maestro, atkal stājoties pie pults, esot atzinies, ka ļoti priecājoties par atgriešanos un par orķestri domājis katru dienu. Līdz ar to šis koncerts bija īpašs: acīmredzot,

kaut ko zaudējot, cilvēks noteikti kaut ko arī iegūst, un par šo koncertu tiešām varu pilnā mērā teikt – tas bija neparasts, un gaidīšanas sajūta gan orķestrim, gan Marisam rezultējās absolūti vienreizējā muzikālā pārdzīvojumā."

Programmā bija iekļautas Riharda Štrausa simfoniskās starpspēles no operas "Intermeco", kurā komponists portretējis pats sevi un savu dzīvesbiedri - dziedātāju Paulīni, Johannesa Brāmsa Ceturtā simfonija un Štrausa dziesmas, kurās dziedātāju Diānu Damravu slimības dēļ veiksmīgi aizstājusi britu izcelsmes vācu mūziķe Sāra Vegenere.

"Tas bija vienkārši ideāls muzikāls vakars – viens no beidzamo gadu skaistākajiem muzikālajiem piedzīvojumiem," koncerta iespaidus rezumē Vaivode.

Vairāk un plašāk šeit!