Latvijas Orķestru asociācija (LOA) sadarbībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolu rīko IV LOA festivālu, kurā piedalīsies apmēram 800 dalībnieku no 28 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. Ikviens interesents tiek laipni aicināts uz festivāla koncertiem 29. novembrī Talsu Tautas namā, Kandavas Kultūras namā, Skrundas Kultūras namā, Rojas Kultūras centrā, Kolkas Tautas namā un Dundagas pils Lielajā zālē, bet 30. novembrī uz festivāla noslēguma koncertu Ventspils koncertzālē "Latvija".

IV LOA festivāls būs muzikāli daudzveidīgs un vērienīgs kultūras dzīves notikums, kurš šogad notiks Kurzemes reģionā (Ventspilī, Talsos, Kandavā, Skrundā, Rojā, Kolkā un Dundagā). Tā galvenais mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību kultūrizglītības nozarē.

Festivāla dalībnieki ir mūzikas un mākslas skolu, vidusskolu, augstskolu, kā arī dažādu kultūras iestāžu kolektīvi no visiem Latvijas reģioniem. Šie orķestri jau vairākus gadus ir apvienojušies LOA un mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu, popularizē muzicēšanu dažādos orķestru sastāvos, kā arī veiksmīgi piedalās gan lokāla un starptautiska mēroga festivālos, gan iekļaujas Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā.

Latvijas Orķestru asociācijas vadītājs, diriģents Normunds Dreģis atgādina, ka asociācija izveidojusies jau 2012. gada nogalē. "Jau septiņus gadus darbojamies un esam apvienojuši un saliedējuši asociācijā jau 30 Latvijas jauniešu un amatieru kamerorķestrus un simfoniskos orķestrus. Ļoti daudzās mūzikas skolās ir savi orķestri, un tas ļoti priecē. Ir senākas tradīcijas pūtēju orķestru jomā, bet ir arī kamerorķestri, stīgu orķestri un simfoniskie orķestri. Mūsu asociācijā apvienojas orķestri no visiem Latvijas reģioniem. Varbūt vairāk to ir Rīgā, Pierīgā, Vidzemē, bet arī Latgalē, Zemgalē un Kurzemē ir daudz mūzikas un mākslas skolu un vidusskolu, kurās ir savi orķestri."

Protams, reizēm orķestros talkā nāk arī bijušie absolventi un pasniedzēji, ja kādas instrumentu grupas trūkst. "Audzēkņu un pedagogu sadarbība ir ļoti svarīga un nāk tikai par labu tiem, kas orķestrī spēlē pirmo, otro vai trešo gadu," atzīmē Dreģis. "Bieži pievienojas absolventi, un

man ļoti liels prieks ir arī par tiem mūziķiem, kuri, iespējams, tālāk neturpina izglītoties mūzikas nozarē, taču viņiem ir savs instruments, ar kuru viņi iesaistās orķestrī. Tā ir inteliģenta cilvēka pazīme un liela vērtība."

Dreģis arī stāsta, ka orķestru asociācijā apvienojas tie pastāvīgie mūzikas skolu orķestri, kuri nav akciju vai festivālu tipa orķestri. "Tie ir orķestri, kas ikdienā regulāri strādā un darbojas skolā. Liela daļa no tiem ir koncertējošas vienības ne tikai savā skolā vai pilsētā, bet tiek aicināti un piedalās arī starptautiskos festivālos un konkursos. Liels prieks viņus atbalstīt, ik pa laikam dotos iespēju dzirdēt arī vienam otru, kā arī uzstāties uz Latvijas labākajām koncertzāļu skatuvēm. Tā arī notiks šoreiz – Kurzemē ar šo festivālu viesosimies pirmoreiz."