29. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kurš norisināsies no 7. oktobra līdz 4. novembrim un kura devīze joprojām ir "No klasikas līdz avangardam", gatavojas no jauna aizraut skatītājus, demonstrējot dejas pasaules daudzveidību un šarmu. Par visu plašāk pirmdienas "Pārmijās" stāsta festivāla mākslinieciskā direktore un organizatore Lita Beiris.

Anete Ašmane-Vilsone: 29 gadi un gads pirms apaļas jubilejas. Jums enerģija laikam neapsīkst, sekojot līdzi baleta mākslai un piedāvāt tās aktualitātes Latvijas skatītājiem. Arī uzturēt festivāla devīzi – "No klasikas līdz avangardam". 29 gadi  tas nav maz!

Lita Beiris: Skaitot, cik gadu ir mūsu atjaunotajai valstij, tas nebūt nav maz! Jā, 1996. gads it kā ir attālinājies no mums, pagājuši 29 gadi, bet man liekas, ka visu daru kā pirmo reizi... Katru gadu no jauna. Un pēc katra festivāla saku – pēdējo reizi... Un tas tiešām ir aktuāli. Tas ir ļoti sarežģīts un grūts organizatoriskais darbs: katrs festivāls top apmēram pusotru, divus gadus, tātad viss iet paralēli, un arī tad vēl dažreiz varbūt neizdodas tā, kā esi domājis. Gadās neparedzēti notikumi, dažādi draiski pagriezieni arī finansu sistēmā un sponsoru jautājumos, un tas viss ļoti, ļoti iespaido darbību. Tad vēl kāda kompānija nevar atbraukt, un tad vēl arī telpu jautājums... Jo mums jau nav, kur uzstāties. Mums faktiski ir tikai viena skaista kultūras pils – VEF Kultūras pils. Jo mums nav koncertzāles.

Bet ir Opera un citi teātri.

Bet tie visi ir repertuārteātri. Mums ir ļoti sarežģīti to darīt repertuārteātros, tas ir gandrīz neiespējami.

Tomēr caur šo neiespējamību Baltijas baleta festivāls mūs priecēs arī šogad, un arī šoreiz jums ļoti skaisti izdevies iedzīvināt savu devīzi: jo būs gan flamenko mūzika un deja, gan arī futūristiska izrāde no Lietuvas ar "Depeche Mode" mūziku, gan arī kolēģi no Ukrainas – Kijivas modernais balets un slavenais horeogrāfs Radu Poklitaru. Bet viss sāksies jau 3. oktobrī, un tā ir jau klasika un tradīcija, ka festivālu atklāsiet ar labdarības koncertu pie Rīgas Centrālās stacijas.

Esmu ļoti priecīga par šo koncertu, jo tas ir tik demokrātisks, un tur var redzēt tik skaistas, interesantas lietas! Ir cilvēki, kuri katru gadu nāk uz šo koncertu, jo tur var redzēt jaunāko, kas notiek dejas pasaulē: ir jaunie horeogrāfi, jaunie izpildītāji, un dažreiz tas ir tik pārsteidzoši! 

Vairāk – ierakstā.

Festivāla programma

7. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās Operas un Baleta Jaunajā zālē – horeogrāfs Radu Poklitaru (Rady Poklitary) un Kijivas Modernā baleta teātris piedāvās programmu "Dejot, lai dzīvotu!" – no baroka mūzikas līdz Pētera Vaska mūzikas šedevriem. Latvijas skatītājiem īpaši sagatavoto programmu var dēvēt par aktuālu retrospektīvu, jo tā veidota no labākajām Radu Poklitaru dažādu gadu horeogrāfiskajām miniatūrām un diviem jaunākajiem darbiem.

10. oktobrī plkst. 19.00 Ogres novada Kultūras centrā un 14. oktobrī plkst. 19.00 Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī – Spānijas kaislību virpulī aicināsim skatītājus iedvesmoties un iegūt pacilājošu spēku, aizvedot viņus no ikdienas rūpēm kaut vai uz pusotru stundu ar visizcilākajiem Spānijas dejotājiem un mūziķiem no Antonio Andrade Compania Flamenca ar programmu Flamenco Suite.

4. novembrī plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī Baltijas Baleta teātris (Lietuva) izrādē "Cita pasaule" skatītājus pārsteigs ar sirreālu sapņu, gaismu un lāzeru pasauli. Ekspresīvās horeogrāfijas pamatā ir leģendārās rokgrupas Depeche Mode mūzika, kura savijas ar tēmām no Haruki Murakami grāmatas "Skarbā brīnumzeme un pasaules gals".