Uz brīdi nolikt malā ikdienu, lai ļautos romantikai un poēzijai – šādu iespēju piedāvā jaunā audiogrāmata "Dziesmu dziesma", kuras atvēršanas svētki notiks 20. novembrī mūzikas un drāmas telpā "OratoriO". 

Atvēršanas svētkos piedalīsies aktieri Andris Bulis un Maija Arvena, kā arī komponiste un mūziķe Lauma Kazaka, ar kuru plašākā sarunā tiekamies "Klasikas" studijā. Intervijā Lauma stāsta gan par audiogrāmatas tapšanas priekšvēsturi, gan par sadarbību ar Knutu Skujenieku, gan par armēņu mūzikas izmantojumu un pašu pasākumu 20. novembrī.

Audiogrāmatas pamatā ir viens no skaistākajiem Bībeles tekstiem – mīlas lirikas šedevrs, ko latviešu valodā, būdams lēģerī, atdzejojis Knuts Skujenieks. Audiogrāmata ir vainagojums plašākam projektam, kas aizsākās pirms diviem gadiem. Toreiz režisore Nadīne Bokovikova iestudēja dzejas izrādi "Dziesmu dziesma", kas bija skatāma starp eksotiskajiem augiem Botāniskā dārza Palmu mājā. Skatītājiem tas bija fascinējošs piedzīvojums, diemžēl pandēmijas dēļ toreiz varēja notikt tikai dažas izrādes. Radošajai grupai bija liela vēlme projektu turpināt, tāpēc tapa īpaša radio raidījumu sērija "Mīlas trubadūri. Dzejas ceļojumi", kas noskanēja Latvijas Radio 2021. gadā. Un nu šoruden klajā nākusi audiogrāmata "Dziesmu dziesma".

"Audiogrāmatas pamatideja ir degsme, un Knutam Skujeniekam arī viņa 86 gados acīs strāvoja dzīvesprieks," stāsta Lauma Kazaka.

"Viņš par šo tekstu runāja kā par svētuma katedrāli, ko viņš ir iekšēji saglabājis, esot lēģerī. Un viņa acīs bija degsme un kvēle. Un tad mēs pēc tam domājām - nu, nekas jau nenotiek nejauši.

Varbūt tajā pandēmijas izolētības un atsvešinātības kontekstā tas ir tieši tas, kas cilvēkam šobrīd ir vajadzīgs - mazliet degsmes, mazliet kvēles un daudz mīlestības."

Tāpat kā izrādē Botāniskajā dārzā, dzeju audiogrāmatā ierunājuši aktieri Andris Bulis un Maija Arvena-Kalniņa, dzeja savijas ar armēņu tautasdziesmām Asmikas Bagojanas dziedājumā un īpašu skaņu partitūru, ko veidojis skaņu režisors Ivars Kalniņš.

Audiogrāmatas atvēršanas svētkos gaidāma interaktīva saruna ar apmeklētājiem, atklājot "Dziesmu dziesmas" vēsturi un krāšņākos dzejas epitetus, fragmenti no videointervijas ar dzejnieku Knutu Skujenieku par motivāciju atdzejot "Dziesmu dziesmu" un mīlestības nozīmi mūsdienās (2021), Ērika Upenieka dzejas mākslas video, kas attēlo mūsdienu cilvēka iekšējās pasaules kontrastus poētiskā un urbānā vidē, Māra Ločmeļa mākslas foto mirdzošajā ambrotipa fototehikā no "Dziesmu dziesmas" fotosesijas, audiogrāmatas noformējumā iekļautie aktrises un mākslinieces Maijas Arvenas zīmējumi un citi mākslas darbi.

"Kas var būt skaistāks, kā skaitīt dzeju savam mīļotajam vai arī - uzlikt audiogrāmatu," teic Lauma Kazaka.

"Šis formāts izvēlēts ar domu par mūsdienīgu pieeju, jo arī pēc prezentācijas pasākuma mēs plānojam projektu turpināt, viesojoties skolās un bibliotēkās. Gribējām šo dzeju aiznest arī līdz jauniešiem - audio grāmatas formāts ir ne tikai pieejamāks: te ir tā iespēja, ka var savīt tekstu, mūziku un skaņas dizainu, pie kā mēs arī īpaši piedomājām.

Paldies jāsaka mūsu skaņu režisoram Ivaram Kalniņam. Ja audio grāmatu klausās aizvērtām acīm, tad iztēlē ļoti viegli var uzburt mīlestības dārzu."