16. jūnijā pulksten 16.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) notiks izstādes "Bēthovens. Orbītas" svinīgā atklāšana, ko varēs skatīties LNB mājaslapā, kā arī Facebook un YouTube lapās.

"Klasikā" par to tuvāk stāsta LNB direktors Andris Vilks, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektors, senās mūzikas pētnieks Guntars Prānis un izstādes veidotāja, JVLMA profesore, muzikoloģe Lolita Fūrmane.

Sākotnēji bija iecerēts, ka izstāde skatītājus uzņems 2020. gada nogalē, kad visā pasaulē plaši atzīmēja izcilā vācu komponista Ludviga van Bēthovena (1770–1827) 250. dzimšanas dienu. Tomēr Covid-19 pandēmijas dēļ atklāšanas pasākums vairākkārt pārcelts. Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, 16. jūnijā no pulksten 12.00 pēc vairāk nekā pusgada pārtraukuma bibliotēka atkal sāks uzņemt lasītājus klātienē, īpaši aicinot apmeklēt jauno izstādi. Izstāde apskatāma līdz 28. novembrim un ieeja tajā būs bez maksas.

Izstāde "Bēthovens. Orbītas" vienlaicīgi varēs uzņemt deviņus apmeklētājus. Sejas masku valkāšana un 2m savstarpējās distances ievērošana no citiem apmeklētājiem ir obligāta visām personām. Lai apmeklētu izstādi, iepriekš reģistrēties nav nepieciešams.

Izstādes “Bēthovens. Orbītas” saturu veidojusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) profesore Lolita Fūrmane. Viņas veiktais pētījums par Bēthovena mūzikas nozīmi Latvijā dažādos laika periodos atklāsies caur daudziem vēsturiskiem dokumentiem, to skaitā Bēthovena vēstules oriģinālu.

Vienlaikus profesores Fūrmanes pētījums par dažādiem mūzikas atskaņojumiem un personībām rāda arī bagātīgo kultūras dzīvi Latvijā un jo sevišķi uzsver Bēthovena mūzikas klātesamību atšķirīgos politiskajos un vēsturiskajos kontekstos līdz pat mūsdienām. Ekspozīcijā būs skatāmi Ludolfa Liberta scenogrāfijas meti Bēthovena operas “Fidelio” uzvedumam Latvijas Nacionālajā operā 1925. gadā no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma, nošu senizdevumi no Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles un citi vērīgi materiāli.