Jau piekto reizi Latgales vēstniecība "GORS" izsludina atklātu izstāžu projektu konkursu Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā skatāmajām izstādēm.

Arī šoreiz projektu konkursā izstādēm 2021. gadā aicināti piedalīties gan mākslinieki, gan izstāžu kuratori vizuālās mākslas, dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina jomā, piedāvājot grupu vai personālizstādes, kuratora veidotas un citas izstādes. Pieteikumi konkursā tiek pieņemti līdz 31. maijam.

Par šīm un citām "GORA" aktualitātēm telefonsarunā stāsta koncertzāles vadītāja Diāna Zirniņa.

"Šajā laikā pavasaris noteikti ir tas, kas paralēli #Ēkultūras aktivitātēm sociālajos tīklos var mūs noturēt pie daudzmaz labas omas," uzsver Diāna, taču vienlaikus neslēpj: "Ir ļoti, ļoti savādas sajūtas, jo mēs vienmēr esam pieraduši vēstīt par labām ziņām – esam pat dažreiz noklusējuši kādu mazu kreņķi, kas mums ir. Bet šobrīd, skatoties uz visiem pārceltajiem pasākumiem un to, kādu ietekmi uz mums visiem atstāj ārkārtas situācija, ir liels izaicinājums, ko darīt tālāk.

Domājot par savu lielisko kolektīvu, mums ir liela vilšanās arī valsts atbalsta jomā, jo, kā izrādās, Ministru kabineta pēdējie pieņemti lēmumi nosaka, ka dīkstāves pabalsti "GORA" darbiniekiem nepienākas, jo esam pašvaldības uzņēmums –

neskatoties uz mūsu vairāk nekā 400 000 nomaksātajiem nodokļiem 2019. gadā un katru nomaksāto nodokli arī no darbinieku algas, šobrīd jādomā, ko darīsim tālāk, kā strādās šie cilvēki. Negribas runāt par atlaišanām, bet skaitļi šobrīd ir ļoti nepatīkami..."

Diāna Zirniņa pauž bažas par to, kā rīkoties, ja ārkārtas situācija ilgs vairāk nekā vienu mēnesi: “Protams, mēnesi, pusotru mēs varētu mierīgi noturēties. Šobrīd liels paldies mūsu darbiniekiem, ar kuriem sazināmies attālināti un kuri ir piekrituši paņemt ikgadējos atvaļinājumus.

Bet, ja šī situācija ieilgs, mums būs jārunā vismaz par 35 atlaistajiem darbiniekiem –

gan pilnas, gan nepilnas slodzes darbiniekiem. Tie ir cilvēki, kas sagaida mūsu apmeklētājus; tie ir biļešu kontrolieri, tehniskie darbinieki, kas palīdz māksliniekiem uz skatuves ar skaņu, gaismu un skatuves izbūvi. Protams, netiek izslēgta iespēja, ka tas varētu skart arī pamatdarbiniekus. No vienas puses jau ir saprotams – esam pašvaldības uzņēmums, un vairāk jāpalīdz privātā sektora dalībniekiem.

Tas tiešām ir drausmīgi, kādā situācijā šobrīd nonākuši kultūras ļaudis.

Jo 42 procentus no “GORA” ieņēmumiem veido mūsu pašu saimnieciskie ieņēmumi, 47 procentus nodrošina pašvaldība, un tikai 11% ir papildus piesaistītie līdzekļi.

Es ļoti šaubos, ka pašvaldībai būs tik stipri pleci, lai spētu noturēt koncertzāli ar tās izdevumiem vairāk nekā pusotru mēnesi vai divus."

Diāna Zirniņa arī uzsver: "Šobrīd mums ir pamatīgi jāsasprindzina prāts, jo vienmēr jau var atrast izeju. Ceru, ka būšu kļūdījusies un šis atbalsts pienāksies arī tiem darbiniekiem, kuri ārkārtas situācijas dēļ nonākuši piespiedu dīkstāv.

Neskatoties uz to, mēs strādājam un mums ir, ko darīt – plānojam jauno sezonu, ļoti daudz darba ieguldām pārceļamajos pasākumos. Ir daudzas aktivitātes, ko šobrīd organizējam."

Viena no tādām – izstādes. “Tāpat kā līdz šim, sezonā plānojam izstādīt piecas izstādes – katru aptuveni divarpus mēnešu garumā. Šī ir fantastiska vieta – zinām, cik ļoti apmeklēti ir mūsu pasākumi un pati Latgales vēstniecība "GORS". Ja paskatās, kādas mums bijušas izstādes, tad ir laba gandarījuma sajūta. Šābrīža izstādi, kas veltīta māksliniekam, teorētiķim un mākslas kritiķim un man pedagogam Jurim Soikānam, esam pagarinājuši līdz maija vidum. Plānojam arī pasākumus – ļoti gaidām Elīnu Garanču oktobrī, starptautisko ērģeļmūzikas festivālu "Organismi".

Ar ārkārtas situāciju dzīve nebeidzas, tieši otrādi – jāskatās uz kultūru kā ļoti būtisku saules staru. Jo kultūra un māksla ir tā, kas cilvēku padara par cilvēku – mēs neesam primitīvi fiziski ķermeņi, kas tikai ēd un guļ."

Vairāk un plašāk – ierakstā!