6. janvārī Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums "Kur pazuda valsts". Dokumentālais detektīvs tapis, iedvesmojoties no slavenā mākslinieka Raimonda Staprāna lugām. Bet jau šobrīd ar izrādes dramaturgu MATĪSU GRICMANI plašākā sarunā tiekamies "Klasikas" studijā. 

Latvijas okupācija un Latvijas valstsvīru šaubīgā rīcība 1940. gada jūnijā ir viena no mūsu vēstures tumšākajām lappusēm. Tās centrā valsts pašpasludinātais vadonis Kārlis Ulmanis. Viņa personība turpina izraisīt interesi, skepsi un apbrīnu. Bet kā bija patiesībā? Vai Latvija varēja saglabāt brīvību arī vistumšākajā vēstures brīdī, ja Ulmanis būtu rīkojies citādi?

Izrādi iedvesmojuši divi Dailes teātra uzvedumi – "Gūsteknis pilī" (2011) un "Četras dienas jūnijā" (1989), īpaši leģendārā Ulda Vazdika atveidotais Ulmanis Atmodas laika iestudējumā, kas notika tagadējā Prezidenta pilī, pēdējā prezidenta Ulmaņa darba kabinetā.

Lomās: Imants Strads (Prezidents Ulmanis), Juris Bartkevičs (Ģenerālis Balodis), Toms Veličko (Pētnieks Kārlis Ulmanis), Kaspars Dumburs (Alfrēds Bērziņš), Andris Bulis (Vilhelms Munters) un Mārtiņš Upenieks (Jānis Rudums). Režisors – Toms Treinis, scenogrāfs Kristaps Kramiņš un kostīmu māksliniece Marta Treine.

Sarunā ar Matīsu runājam par sociāli aktīvu teātri, Kārļa Ulmaņa sarežģīto personību, par mītiem, ko ap Ulmani savulaik vērpa arī nacionālā inteliģence (20. gs. 30. g. ierakstā dzirdam Aspazijas slavinājumu Ulmanim), runājam par izrādes tapšanu un avotu izpēti.

Aicinājums izrādes skatītājiem un interesentiem – noklausīties ļoti saistošo diskusiju par Ulmani, tā pieejama Dailes teātra mājaslapā.

 
***