10. jūnijā Lielajā ģildē Rīgas festivālā solokoncertu sniegs pianists Daumants Liepiņš, piedāvājot latviešu autoru darbus un divu pasaules dižgaru - Johana Sebastiāna Baha un Johannesa Brāmsa - opusus. No Baha radošā mantojuma - hrestomātiskā “Hromatiskā fantāzija un fūga” BWV 903, bet Brāmsa daiļradi pārstāvēs Trešā sonāte klavierēm. Koncerta viducī - Pētera Vaska “Vasaras vakara mūzika” un jaundarbs - Artura Maskata "Partita".
Par skaņdarbu, kura iecere radās pirms pustotra gada, Arturs Maskats stāsta: “Partita ir sens mūzikas žanrs soloinstrumentam vai nelielam instrumentālam sastāvam ar vairākām savā starpā kontrastējošām daļām. Mana “Partita” radusies pēc mūsu izcilā pianista Daumanta Liepiņa aicinājuma uzrakstīt kādu lielāku darbu klavierēm solo. Man šķita pievilcīga šī senā, arī ārkārtīgi brīvi traktējamā mūzikas forma, kurā blakus vieglumam, trauslumam iespējams likt arī dramatisku, pat traģisku disonanšu piepildītu spēku.
“Partita” veltīta man tuvas personības, izcilā teātra režisora un pedagoga Mihaila Gruzdova, kurš aizgāja no mums šī gada februārī, piemiņai. Mihails (jeb Miša – kā viņu sauca visi, ar ko kopā viņš strādāja) man devis ārkārtīgi daudz. Esam daudz kopā strādājuši pie leģendārām izrādēm, tādēļ “Partitas” izskaņā it kā no tālienes atnāk motīvs no mūsu pirmās kopējās izrādes “Terēze Rakēna” Dailes teātrī. Partita iesākas ar tādām kā maza zvaniņa skaņām kāda ezera krastā tālas vasaras vakarā. Miša reizēm salīdzināja manu mūziku viņa izrādēm ar šāda zvaniņa skanējumu. Paldies viņam par to.”
Sarunā ieskicēti arī turpmākie Rīgas festivāla notikumi - koncerts "Čellu mūzikas šarms", kuru kopā ar domubiedriem veido čelliste Guna Šnē, un noslēguma pasākums Dzintaru koncertzālē, kurā Raimonds Pauls un Latvijas Radio bigbends sadarbosies ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Andri Keišu un dziedātāju Paulu Saiju.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X