Šovakar pulksten 19 tiešraidē no Lielās ģildes "Klasika" pārraidīs "Latvijas Koncertu" rīkoto kamerorķestra "Kijivas solisti" koncertu. Dažas stundas pirms koncerta ar tā māksliniecisko vadītāju Anatoliju Vasiļkovski tiekamies "Klasikas" studijā.

"Šī koncerttūre nebija ne ieplānota, ne paredzēta, bet spēku dod apziņa, ka šī misija ir jāpilda un ka mūzika ir tā, kas cilvēkiem var radīt mierpilnākus apstākļus. Mūzika dod spēku visam," sarunas gaitā uzsver Anatolijs Vasiļkovskis.

Uz jautājumu, vai šīs koncerttūres laikā arī publikas reakcija ir mainījusies, mūziķis teic, ka viņš izjūt ļoti lielu atbalstu no klausītājiem visās zemēs, turklāt atbalsts ir ne tikai konkrēti "Kijivas Solistiem", bet visai valstij. "Daudzi cilvēki, kas pēc koncerta nāk kl;āt un runājas ar mums, mūziķiem, jautā, kā viņi var palīdzēt..."

Vaicāts, kā arī mēs šeit, Latvijā, varam palīdzēt, Anatolijs atbild nevilcinoties: "Jūs jau mums daudz palīdzat, veidojot un organizējot šos labdarības koncertus, kuru laikā tiek vākti līdzekļi, lai atbalstītu ukraiņus, kuriem savā zemē šobrīd tik daudz kas ir nepieciešams."

Diriģents neslēpj, ka koncerttūres programma dramatisko notikumu rezultātā mainījusies: ja Itālijas tūrei paredzētajā programmā bijis vairāk krievu komponistu darbu, organizatori sapratuši, ka traģisko notikumu dēļ tos atskaņot nav iespējams. Programma tika mainīta, iekļaujot tajā ukraiņu mūziku un arī Rietumeiropas komponistu darbus. 

Tūres gaitā pakāpeniski koncertos pievienojušies arī konkrēto valstu mūziķi. Piemēram, koncertā Bāzelē kopā ar Bāzeles simfonisko orķestri tika spēlēta Šūberta "Nepabeigtā" un arī Bēthovena 7. simfonija. Līdzīgi tas notika arī Oslo.

"Tas ir pats vērtīgākais, ka izveidojušies šie jaunie, draudzīgie kontakti ar tādiem mūziķiem un koncertu organizatoriem, ar kuriem mēs līdz šim nekad neesmam kopā ne uzstājušies uz skatuves, ne arī sadarbojušies," atzīmē Anatlojis Vasiļkovskis.

"Kijivas Solistu" koncerttūre ir par mieru - tā ir misija, un tas ir svarīgākais, ko šis kolektīvs nes. Vaicāts, vai tā ir jauna šķautne diriģenta profesionālajā karjerā - šīs jaunās sadarbības ar dažādiem mūziķiem, Anatolijs attrauc: "Jā, ir jauna, bet ne jau tāds bija sākotnējais mērķis... Bet krīze dod arī jaunu iespēju.

Tam, kas šobrīd notiek Ukrainā, nav nekāda iemesla - pretēji tam, ko apgalvo Krievija. Dzīvē šie iemesli neeksistē! Mēs visi zinām, ka pastāv propagandas ieroči, un pret tiem vienmēr vajag cīnīties."

Vaicāts, kas ir galvenais priekšnoteikums, lai mūziķi atrastu kopīgu valodu ar klausītājiem, Anatolijs uzsver: "Galvenais ir mūzika. Mūzika ir starptautiska valoda, kuru visi saprot bez tulkojuma. Jūs dzirdat ukraiņu mūziku, un jūtat to, ko jūtam mēs. Mēs to pārraidām jums tieši, bez vārdu starpniecības. Tā [emocionāli] noskaņo cilvēku.

Jo cilvēks jau rīkojas saskaņā ar to, kā jūtas iekšēji. Ja viņš izjūt agresiju, tad arī uzbruks kādam. Mēs šobrīd visus, kuri mūs redz un dzird, cenšamies noskaņot uz mieru, mierīgu noskaņojumu, sadarbību - savstarpēju sadarbību dažādās jomās. Lūdzam atbalstu, pievēršam uzmanību savai zemei, dodam iemeslu atbalstošai rīcībai. Ukrainai tas šobrīd ir nepieciešams."

Diriģents atklāj, ka šīvakara programma būs sava veida muzikāls kaleidoskops, sākot jau no Mocarta laikabiedra, ukraiņu komponista Maksima Berezovska, kurš ir nedaudz vecāks par Mocartu. Ukraiņu komponistus pārstāvēs gan Valentīns Silvestrovs, kurš ir vairāk pazīstams pasaulē, kā arī mazāk zināmais tautietis Oleksandrs Šimko. Tāpat būs iespējams dzirdēt arī ukraiņu tautasdziesmU "Pīlīte peld", kas ir zināma kā Doņeckas tautasdziesma un kļuvusi par tās brīvības simbolu un šajā gadījum`a- veltījumu visiem kara upuriem. Tās atskaņojumā būs dzirdamas Latvijas Radio kora vīru balsis.

Savukārt ukraiņu pianists Arturs Ņikuļins uzstāsies ar saviem solopriekšnesumiem. 

Anatolijs Vasiļkovskis sarunā pauž arī sirsnīgus pateicības vārdus komponistam Pēterim Vaskam par sniegto atbalstu šajā grūtajā brīdī.

Par viņu Anatolijam ir patīkamas atmiņas vēl no 2019. gada, kad notika darbs pie alta koncerta iestudēšanas. Un ar ļoti siltām sajūtām viņš priecājas uzzināt, ka Pēteris Vasks gaida šo kolektīvu šeit, Latvijā.

Vaicāts, kurp tālāk vedīs orķestra ceļi pēc koncertiem Latvijā, Vasiļkovskis atklāj, ka mūziķi dosies uz Igauniju, bet pēcāk atgriezīsies Norvēģijā, kur cer arī saņemt kādu finansiālu atbalstu, lai varētu turpināt šo koncerttūri. Ir jau notikušas sarunas ar Prāgas festivālu, tāpat "Kijivas Solisti" viesosies arī Barselonā. Tā kā kolektīvs darbojas no sezonas uz sezonu, šobrīd ir saplānots maijs un jūnijs. Vēl padomā koncerttūre uz Islandi, kas pandēmijas dēļ tika atcelta. 

Visbeidzot, Anatolijs pauž pateicības vārdus visiem, kuri palīdz organizēt šos koncertus: Guntaram Ķirsim no "Latvijas Koncertiem", tāpat arī pilsētu mēriem. Protams, nav iespējams šobrīd prognozēt nākotni, bet tomēr - cik ilgi ir "Kijivas Solisti" gatavi turpināt šo koncerttūri? Gan fiziski, gan morāli mūziķi ir gatavi to darīt. Cīnītāji Ukrainā, kas cīnās par savu brīvību, taču nevar atpūsties. Tādēļ arī "Kijivas Solisti" ir gatavi turpināt savu darbu, cik lielā mērā vien tas ir iespējams.

"Mēs jūtam, cik daudz Latvija ir mūsu labā darījusi, mēs zinām visu par jūsu palīdzību Ukrainai... Paldies visiem Latvijas iedzīvotājiem," aizkustinājumu neslēpj Anatolijs Vasiļkovskis.