13. janvārī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves atgriezīsies Jāņa Kalniņa opera"Hamlets" - desmit ainās ar starpspēlēm veidots stāsts par spēku un maigumu. Izrādes muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, režisore Kristīna Vuss, scenogrāfs Andris Eglītis un kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka. Iestudējuma patrons ir Latvijas Nacionālās operas ģilde ASV.

4. janvārī Latvijas Nacionālās operasBeletāžas zālē notika šim notikumam veltīta preses konference, kurā piedalījās režisore Kristīna Vuss, diriģents Mārtiņš Ozoliņš, scenogrāfs Andris Eglītis, viens no Hamleta lomas atveidotājiem Andris Ludvigs, kā arī LNOB direktors Egils Siliņš un Latvijas Nacionālās operas Ģildes ASV prezidents Ivars Slokenbergs.

Mārtiņš Ozoliņš: "Man ir liels prieks, ka ir nodarbināta praktiski visa trupa no vīru balsīm. Mums ir divi Hamleti, divi Laerti, divi Poloniji. Kā mēs pēc lugas "Hamlets" zinām, lielākais īpatsvars ir tieši vīru balsis. Un tikai divas dāmas mums ir – Ofēlija un Ģertrūde. Viss pārējais vīru sastāvs operā tiek aizņemts. Dažam ir pa divām, dažam pat pa trim lomām. Tā intensitāte, ko tas prasa no mūsu trupas šajos apstākļos, tas nav gluži vienkārši un ikdienišķi.Šī mūzika ir krāsaina, tā ir brīžiem vienkārša un brīžiem sarežģīta.

"Hamlets" ir īpašs ar savu lakonismu, krāsainību, ar savu aktualitāti šodien ne tikai tēmas ziņā, bet arī mūzikas valodas ziņā".

Kristīna Vuss: "Šekspīra teksts un Jāņa Kalniņa teksts – tās ir divas dažādas lietas. Negaidiet tur Šekspīram daudzos raksturīgos citātus. Vienīgi tur būs šie divi – "būt vai nebūt – tāds ir jautājums" un "vājība – tavs vārds ir sieviete". Visu pārējo slaveno citātu nebūs. Bet būs ļoti kompilēts desmit ainu savirknējums ar simfoniskām mūzikām pa vidu."

Andris Eglītis: "Tas, ko es gribēju panākt ar skatuves telpu, ir ne tik daudz ilustratīva vide, bet atstāt to atvērtu, tēlainu. Tie saucamie iekari priekš manis nav tik daudz dekorācijas, bet, iespējams, tādas pašvērtīgas gleznas ar savu tēlainību, kas ir paralēlā, asociatīvā telpa tam, kas notiek uz skatuves. Tāda paralēlā dimensija."

Andris Ludvigs: "Ņemot vērā, ka Hamlets ir dziļi emocionāli inteliģents cilvēks, un katram inteliģentam cilvēkam rodas dzīves laikā šie jautājumi, kā būt, uz kurieni mēs tiecamies, uz kurieni ejam. Jā, un ir patiess prieks, ka mums tiešām ir izdevies šis tēls tāds dzīvs, un es ceru, ka šī izrāde mūsu teātrī dzīvos ilgus gadus."

Jāņa Kalniņa operas "Hamlets" tiešraide LR3 "Klasika" - 18. janvārī plkst. 19.00.