Iesākot jauno gadu un noslēdzot Riharda Dubras jubilejas gadu, 3. janvārī Rīgas Domā tika ieskandināts ierakstu kompānijas "SKANI" izdots dubultalbums "Rihards Dubra. Ērģeļmūzika", kurā Ilze un Aigars Reiņi ieskaņojuši visu Riharda Dubras ērģeļmūziku. Tās ir deviņas izvērstas kompozīcijas ērģelēm solo un viens darbs ērģelnieku duetam. Šis ir līdz šim plašākais Riharda Dubras ērģeļmūzikas izdevums, kurā vienkopus atrodami skaņdarbi, kas sarakstīti laika posmā no 1995. līdz 2023. gadam.
Par albuma tapšanu, Riharda Dubras ērģeļmūzikai īpašo un raksturīgo, par sadarbību ar skaņu režisoru Vari Kurmiņu un tuvākās nākotnes plāniem stāsta ērģelnieki Ilze Reine un Aigars Reinis.
"Ērģeles man vienmēr ir bijušas svarīgas, jo, neskatoties uz bērnību okupācijas laikā, vecvecāku saikne ar baznīcu ir ļāvusi man šī instrumenta skaņas burvību sajust un iemīlēt jau tajā laikā.
Un tas ir lēnām attīstījies... Deviņdesmitajos gados absolūti negaidītā veidā man nācās pašam kļūt par ērģeļu spēlētāju, un tad šo tuvību sajutu vēl ciešāk. Tad arī sākās pirmie mēģinājumi rakstīt ērģelēm, un tas turpinās vēl joprojām, pārsteidzošā veidā atklājot lietas, par kurām bez saiknes ar ērģelēm noteikti būtu šaubījies, piemēram, cik fantastiski ir rakstīt fūgas.... Domāju, ka tas turpināsies..." pauž Rihards Dubra.
Albumā ieskaņotas reliģiskā tematikā sakņotas izvērstas ērģeļkompozīcijas – "Mūžīgo pakalnu ilgošanās" (1995), "Dievmātes skatiena pieskāriens" (1999), "Piedodošās gaismas litānija" (1999), "Meditācija mistiskās rozes gaismā" (2002) un "Dīviškō Rūze" (2016). Otra Dubras ērģeļskaņdarbu daļa ir saistīta ar klasiskajiem, tradicionālajiem ērģeļmūzikas žanriem – fūga, tokāta, fantāzija, ostinato: Toccata e fuga (2023), Toccata (2012). Šie skaņdarbi apliecina saiknes ar baroka laikmetu, kā to skaidri norāda arī skaņdarba apakšnosaukumā ietvertais Ostinato, Fuga e quasi una Toccata (2011). Ein Blick auf die Barockzeit [Skatiens uz baroka laiku – tulk.] un Fantāzija un fūga (2020).
Albumā iekļauta arī "Maza simfonija ērģeļu duetam" (Petite symphonie pour orgue à quatre mains, 2021), kur līdzās ērģelēm skan arī gongs un zvans pašu ērģelnieku atskaņojumā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X