Ar koncertprogrammu “Riga Organum Duo – 10” sestdien, 3. jūnijā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā tiks atklāti VII Vēsturisko ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme”. Ilonas Birģeles un Diānas Jaunzemes-Portnajas ērģeļu duets “Riga Organum Duo” ar latviešu komponistu mūzikas programmu un jaundarba pirmatskaņojumu svinēs desmito jubileju.

Mūziķes pie vēsturiskajām V. Zauera ērģelēm, kas tikko kā piedzīvojušas pamatīgu restaurāciju, kopā ar sitaminstrumentālisti Virdžīniju Laubi-Vītiņu piedāvās Jāņa Ivanova, Platona Buravicka, Georga Pelēča, Lolitas Ritmanes, jubilāru Riharda Zaļupes un Dzintras Kurmes-Gedroicas mūziku, kā arī Renātes Stivriņas darba “Rīgas svētku šarms”  ērģeļu duetam un sitaminstrumentiem pirmatskaņojumu. Rakstot vairākdaļīgo opusu, Renāte Stivriņa vēlējusies uzrunāt klausītāju, tam pietuvinot smalko Dziesmu un deju svētku sajūtu. Rakstura ziņā dažādās cikla daļās (Deja, Dzeja un Dziesma)  maksimāli krāsaini un piesātināti parādītas ērģeļu daudzveidīgās atskaņojuma iespējas, reģistru kontrasti un līdzības, ērģeļu skanējuma spēks un smalkums, sevišķu uzmanību pievēršot raksturīgajiem solo reģistriem. Katrai no cikla daļām piemīt savs īpašs šarms: ir gan sacensības elementi, gan tembru saspēles ar sitaminstrumentiem.

VII Vēsturisko ērģeļu svētkos „Latvija – ērģeļu zeme” interesentiem ir iespēja apceļot Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, kā arī apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu.

Projektā „Latvija – ērģeļu zeme” ietvertās ērģeles ir izvēlētas apzināti, rūpīgi izvērtējot to unikalitāti un nozīmīgumu Latvijas Valsts kultūrvēsturiskajā aspektā. Organizatori ir izvēlējušies Latvijas lielākos, izcilākos, vērtīgākos, skanīgākos, tembrāli krāšņākos un vēsturiski nozīmīgos instrumentus. Katras ērģeles ir īpašas, katrām ir sava vēsture un stāsts, kuru pirms koncertiem ievadlekcijā izstāstīs ērģelnieki vai ērģeļmeistri.

Sarunā ar Ilonu Birģeli un Diānu Jaunzemi-Portnaju - par dueta "Riga Organum duo" tapšanu un sarīvēšanos, spēlējot pie vienām ērģelēm, kad jādala ne tikai spēles galds, bet arī pedāļi; VII Vēsturisko ērģeļu svētku "Latvija-ērģeļu zeme" kopējo programmu, izceļot īpašus instrumentus, vietas un ērģelniekus, kas šogad piedalīsies festivālā.