19. maijā Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits par izciliem nopelniem kultūrā un nozīmīgu ieguldījumu pasaules laikmetīgās mākslas procesu attīstībā un nacionālās piederības uzturēšanā ar Triju Zvaigžņu ordeni apbalvoja Ņujorkā dzīvojošo latviešu gleznotāju un grafiķi Viju Celmiņš.

“Jūs esat viena no izcilākajām un pazīstamākajām latviešu māksliniecēm pasaulē. Jūsu mākslinieciskais rokraksts ir vienreizējs. Es pateicos par Jūsu ieguldījumu Latvijas, Amerikas un visas pasaules mākslas attīstībā,” sveicot gleznotāju, teica Egils Levits.

Ordeņu kapituls Viju Celmiņš apbalvoja ar Triju Zvaigžņu ordeni, III šķiru un iecēla par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri 2019. gada 18. oktobra sēdē. Māksliniece pauda vēlmi apbalvojumu saņemt Latvijā. Vija Celmiņš ieradās Latvijā pēc izstādes “Double vision” atklāšanas Hamburgas Mākslas muzej

"60  gadu laikā man ir izdevies paveikt darbu, kas, šķiet, ir iedvesmojis cilvēkus. Esmu pagodināta  par šo atzinību, ko esat man izrādījuši, un ceru turpināt strādāt”, pēc Triju Zvaigžņu ordeņa pasniegšanas sacīja māksliniece.

Vija Celmiņa jau kopš pagājušā gadsimta otrās puses ir  viena no nozīmīgākajām personībām pasaules  mākslā , amerikāņu mākslas klasiķe kuras  vārds spilgti ierakstīts kultūras vēsturē.Māksliniece dzimusi Rīgā,  tad 1944.gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās, kas vispirms  veda uz Vāciju, tad uz ASV . Kad 1962. gadā Vija Celmiņa uzsāka mācības Kalifornijas Universitātē ,viņa pārcēlās uz Losandželosu, kur dzīvoja un strādāja līdz 1981. gadam. Tad devās uz Ņujorku un pārliecinoši nostiprināja savu vietu Rietumu mākslas pasaulē. Vijas Celmiņas darbi atrodas nozīmīgākajās mūsdienu mākslas kolekcijās pasaulē – Mūsdienu mākslas muzejā, Vitnijas mākslas muzejā, Metropolitēna mākslas muzejā Ņujorkā, Pompidū mākslas centrā Parīzē, Nacionālajā Teita galerijā Londonā u. c.

2014. gadā  Latvijā Mākslas muzejā "Rīgas Birža" notika pirmā vērienīgā Vijas Celmiņas personālizstāde „Dubultā realitāte", uz kuru bija ieradusies arī pati Vija Celmiņa.  Šos notikumus atceramies  Ievas Zeidmanes fiksētā sarunā ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Elitu Ansoni, un, protams, pašu mākslinieci Viju Celmiņu.