Ziemeļitālijas pilsētā Komo, kur kopš pagājušā gada dzīvo vijolniece Eva Bindere, valda itāļu pavasaris – plus 27 grādi. Kopš vakardienas šajā reģionā, kas bija pats koronavīrusa "Covid-19" uzliesmojuma epicentrs, ierobežojumi kļuvuši svabadāki, un no 3. jūnija Itālija pat plāno atvērt savas robežas.

"Ikdiena mainījās vakar – tika atvērta liela daļa veikalu," telefonintervijā Lienei Jakovļevai stāsta vijolniece. "Bet kādu pusotru mēnesi funkcionēju ļoti minimāli –

ģimenē mēs visi vieglā formā pārslimojām šo vīrusu, taču arī tā vieglā forma bija pietiekoši traucējoša, lai justos slikti. Tas brīdis bija stresains, un tas ilga sešas nedēļas..."

Evai kā brīvmākslinniecei šis laiks nozīmē absolūtu pauzi. Atcelti neskaitāmi projekti un koncerti. "Šobrīd patiesi viss ir pilnībā apstādināts. Tiešsaistē strādāju ar savu Mūzikas akadēmijas studentu un arī Accademia Perosi studentiem – un to 'onlainā' var ļoti labi darīt, katrā ziņā vijole ir tas instruments, kura skaņa nav tāda, ko nevar normāli uztvert. Domāju, tas ir produktīvs, normāls un arī rezultatīvs darbs."

Šķiet, tas bija pavisam nesen, kad kopā ar Trio Palladio Eva Mazajā ģildē vēl spēlēja koncertu...

"Šoks sākās nākamajā dienā, kad aizlidoju Milānu - atbraucu mājās, devos uz pārtikas lielveikalu, jo ģimenē esmu vienīgā, kura brauc ar auto, un konstatēju, ka nav ne gaļas, ne konservu – cilvēki visu izpirkuši.

Itālijā uzliesmojums sākās tieši mūsu koncerta dienā – februāra beigās. No 9. marta ieslēdzāmies... Izgāju tikai pēc produktiem, bet divus mēnešus esam pavadījuši dzīvoklī. Pilsēta bija pilnīgi tukša, ja nu pa kādam cilvēkam ar sunīti. Skats bija tiešām sirreāls..."

3. jūnijā Itālija atvērs robežas, arī operteātri atsāks sezonas, kaut arī ievērojot ierobežojumus uun divu metru distanci. "Jau vakar ielas bija pilnas ar cilvēkiem, pat par daudz. Jaunieši, kuriem nav jāiet uz skolu, diezgan lielās kompāniijās dzēra aperitīvu, bez maskām, kamēr atbrauca karabinieri... Jācer, ka nebūs otrā uzliesmojuma, kā tas notika Francijā.

(..) Paradoksāli, bet fakts – karantīnas laikā mājās vispār nav laika!

Toties varu beidzot pavadīt laiku kopā ar dēlu, un tas ļoti, ļoti sen nav noticis tādā kvantitātē un kvalitātē. Par to man prieks."