Klajā nākusi Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas simtgadei veltīta grāmata “Vējā dzimusī: ar sirdi uz delnas, ar saknēm smiltīs”, kurā atklāta skolas darbība gadsimta garumā, tās ietekme uz kultūras procesiem Liepājā, Kurzemē un visā Latvijā. Grāmatas autore - kultūras žurnāliste Indra Imbovica, kura šo darbu veikusi sadarbībā ar muzikoloģi, ilggadēju mūzikas vidusskolas pedagoģi Aiju Engelmani.Ingas Ozolas reportāžā no Liepājas – saruna ar autorēm un Liepājas mūzikas vidusskolas direktori Ingu Auziņu.
Indra Imbovica: "Šī grāmata varbūt netaptu tik dziļa un pētnieciska, bet man jāsaka liels paldies profesorei Baibai Jaunslavietei, kura turēja augstu latiņu un neļāva to nolaist. Pieredze man jau bija, jo pirmā grāmata man tapa par Valdi Vikmani, kur es piedalījos, pēc tam nāca ļoti apjomīgs darbs par matemātikas profesoru Jāni Menci, grāmata ir aizgājusi tālu pasaulē uz daudzām valstīm. ..
Man bija svarīgākais, lai tā ir grāmata ar miesu un asinīm, pilnskanīga, pulsējoša. Kas šodien lasītu grāmatu, ja mūziķu padarītos darbus var atrast un izlasīt internetā?"
"Simtgades laikā Liepājas Tautas konservatoriju un Mūzikas vidusskolu beiguši vairāki tūkstoši audzēkņu, visas radošās personības iekļaut grāmatā nebija iespējams, taču īpaši izceltas mūziķu dzimtas," stāsta Aija Engelmane. Intervēti mūzikas ļaudis, kuri dzīvo Kanādā, Vācijā, Dānijā, Portugālē un citviet pasaulē: "Visu atsvaidzina intervijas, sarunas, arī fotogrāfijas. Man bija ārkārtīgi interesanti lasīt 20. un 30. gadu avīzes "Kurzemes Vārds" eksemplārus. Tā rosīgā kultūras un ekonomiskā dzīve kāda bija Liepājā, tā ir apbrīnojama."
Grāmatā skolas mūžs apskatīts no vairākiem skatu punktiem - raksturojot katra direktora darbības periodus, aprakstot katras nodaļas vēsturi, spilgtākos pasniedzējus un absolventus, sniedzot ieskatu arī to tālākajās muzikālajās gaitās un sasniegumos, kā arī pastāstot par mūziķu dzimtām, kas šeit gadu desmitu garumā izveidojušās. Strādājot pie grāmatas izveides, autores veikušas neskaitāmas intervijas ar bijušajiem un esošajiem pedagogiem un absolventiem, kā arī izmantojušas apjomīgus arhīva materiālus.
Indra Imbovica priekšvārdā raksta:
"Par grāmatas primāro uzdevumu izvirzījām mērķi uzburt emocionālo tiltu, kas dotu iespēju iepazīt Liepājas Mūzikas vidusskolas darbību caur pedagogu un absolventu dzīvesstāstiem –
gan pilsētas mūzikas norišu kontekstā, gan kopā ar viņiem aizceļojot arī tālāk Latvijā un pasaulē. Mūsdienās internetā un sociālajos tīklos iespējam daudz uzzināt par mūziķu radošajiem darbiem un panākumiem, bet kāds bijis ceļš uz tiem – vide, kurā viņi auguši, ģimene, izglītība? Kāda loma mācību procesā ir bijusi pedagogiem? Kādas bijušas topošo un arī jau pieredzējušo mūziķu – atsevišķu personu – rakstura iezīmes, kas ļāvušas sasniegt izvirzītos mērķus? Grāmatas lappusēs, balstoties uz intervijām un atmiņu stāstiem, būs atainotas viņu šaubas, cīņas ar sevi, cerības, vilšanās un augšāmcelšanās.".
LMMDV direktore Inga Auziņa grāmatas pēcvārdā: "Skola – tie ir cilvēki. Pedagogi, tehniskie darbinieki, audzēkņi, absolventi. Katram no viņiem ir savs stāsts par skolas laiku – par mācīšanas un mācīšanu, par koncertēšanu, izklaidēm, sportošanu, par triumfa un arī vilšanās brīžiem. Par prieku un panākumiem, par grūtībām un sāpēm. Visi šie stāsti, apkopoti grāmatā, veido bagātu, krāšņu priekšstatu par Liepājas kultūras dzīvi un tās neatņemamo sastāvdaļu – leģendāro Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolu laikmeta griežos gadsimta garumā".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X