Līdz 10. septembrim Rīgā, Limbažu novadā un citviet Latvijā risināsies Nacionālā kino centra (NKC) rīkotais 27. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums, kurā dažādu valstu kino profesionāļi pulcēsies topošo filmu projektu prezentācijās, savukārt skatītāji varēs noskatīties jaunāko dokumentālo filmu programmu. Par visu plašāk stāsta NKC pārstāve Ieva Lange.

Šogad pirmo reizi vairāki foruma pasākumi notiks Limbažu novadā, un tie tapuši sadarbībā ar Limbažu novada pašvaldību. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir viens no nozīmīgākajiem Baltijas jūras reģiona dokumentālā kino industrijas pasākumiem.

Filmu veidotājiem tā ir platforma, kur iepazīstināt ar saviem projektiem iespējamos sadarbības partnerus un nozares profesionāļus, piedalīties ekspertu vadītās darbnīcās un semināros. Paralēli kino nozares pārstāvjiem paredzētajiem pasākumiem notiek arī dokumentālo filmu seansi un filmu veidotāju tikšanās ar skatītājiem.

Rīkotāju un starptautisku ekspertu komisija forumam atlasījusi 24 topošu dokumentālo filmu projektus no 11 valstīm, tostarp Ukrainas, Gruzijas, Baltijas valstīm un Polijas, Zviedrijas un Somijas.

20 no filmu projektiem Rīgā tiks prezentēti pirmo reizi, un vēl četri forumā piedalījušies jau iepriekš, un to veidotāji atgriezīsies, lai iepazīstinātu ar filmām, kuras drīzumā gaida savu pirmizrādi.

Forumā piedalīsies trīs Latvijas studijās topoši filmu projekti: Ievas Ozoliņas režisētā "Balodis ar olīvzaru", kuras centrā ir parādu piedziņas uzņēmuma "Arvik" darbinieki. Tāpat forumā piedalīsies filma "Mākslas darbi rodas mokās", kas pieteikta kā "Jura Kulakova dzīve ar pavadījumu", kā arī arhīvu materiālos balstītā filma "Podnieks par Podnieku".

Paredzēts, ka no 5.septembra līdz 10.septembrim foruma starptautisko dokumentālo filmu programma tiks izrādīta kinoteātrī "K.Suns" Rīgā, atsevišķas filmas arī Cēsīs, Talsos un Rēzeknē. Filmu programmu papildinās tikšanās ar filmu veidotājiem un diskusija. Tiešsaistē portālā "filmas.lv" šajā laikā būs skatāmas arī atsevišķas filmas, kas iepriekš prezentētas forumā vēl to tapšanas stadijā.

Liepupes muižā un Limbažos pirmdien, 4.septembrī, un otrdien, 5.septembrī, notiks īpaši dokumentālo filmu brīvdabas seansi, pēc kuriem notiks tikšanās ar filmu režisorēm. Šie seansi ir daļa no Limbažu pilsētas svētku "Limbažiem ir 800" programmas, kas šogad turpināsies līdz pat novembrim. Ieeja uz seansiem ir bez maksas.

Liepupes muižas dārzā 4.septembrī tiks izrādīta Salomes Džaši 2021.gada filma "Dārza savaldīšana" jeb "Taming the Garden", kas ir vizuāli poētisks vērojums par gadu desmitus un simtus vecu koku pārvietošanu no Gruzijas piekrastes ciemiem uz valsts bijušā premjerministra, politikas "pelēkā kardināla" privāto dendroloģisko parku.

Limbažos Baumaņu Kārļa laukumā 5.septembrī notiks ukraiņu režisores Alisas Kovaļenko jaunākās filmas "Mēs nepazudīsim" jeb "We Will Not Fade Away" brīvdabas seanss, un tajā piedalīsies pati režisore. Filma vēsta par pieciem Donbasa jauniešiem, kuriem tiek sniegta iespēja doties terapeitiskā ekspedīcijā uz Himalajiem. "Mēs nepazudīsim" ieguvusi labākās pilnmetrāžas filmas balvu Ukrainas kinofestivālā "Docudays", un tās pirmizrāde notika Berlīnes starptautiskā kino festivāla konkursa programmā "Generation 14plus".

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir dibināts 1997.gadā Dānijā, bet jau 19 gadus foruma mājvieta ir Rīga, kur to rīko LNKC. Foruma norisi atbalsta Eiropas Komisijas programma "Radošā Eiropa Media", Kultūras ministrija un Limbažu novada pašvaldība.

(Teksts: ziņu aģentūra LETA)