Latgales vēstniecība GORS aicina uz satikšanās festivālu #vasaligorā. Visas vasaras garumā notiks vakara koncerti sestdienās, kino vakari pirmdienās un piektdienās, pasākumi bērniem, mākslas izstādes un piedzīvojums koncertzālē – "Izlaušanās".

26. jūnijā pulksten 19 uz Latgales vēstniecības GORS āra skatuves risināsies koncerts "Trīcēj kalni, skanēj meži... Kad džezs satiek tautasdziesmu", kurā Laura Amantova džeza kvartets, kurā muzicē pats trombonists Lauris Amantovs, taustiņinstrumentālists Viktors Ritovs, kontrabasists Andris Grunte un sitaminstrumentālists Artis Orubs, uzstāsies kopā ar dziedātāju Rūtu Dūdumu-Ķirsi, ar kuru "Klasikas" studijā tiekamies jau šobrīd! Un skan arī kāds pirmatskaņojums - dziesma no jaunā albuma "Trīcēj kalni, skanēj meži".

Liene Jakovļeva: Rūta, tu nāc pie mums ar dāvanu, un paldies tev par to! Tātad Laura Amantova džeza kvartets un Rūta Dūduma-Ķirse radījuši dubultdisku "Katram sava tautasdziesma". Tautasdziesmas šajā saulgriežu laikā skan visapkārt. Jūs ieskandēsiet šo albumu tūdaļ pēc Jāņiem, 26. jūnijā, Latgales vēstniecībā "Gors" festivālā "Vasali Gorā". Vai var teikt, ka šis būs jaunā albuma vaļā vēršanas pasākums, vai arī šī programma jau ir skandēta?

Rūta Dūduma-Ķirse: Laura Amantova idejai un projektam pirmatskaņojums šis gluži nebūs, jo es ielēcu jau ejošā ritenī. Šī programma Laurim bija sagatavota jau salīdzinoši sen, un viņš vienkārši nonāca pie idejas, ka vajadzētu to iemūžināt arī kompaktdiskā.

Tā ka kompaktdiskam svētki būs, bet pati programma jau izskanējusi arī Kuldīgā un Smiltenē.

Jāsaka, ka tautasdziesmas man palīdz dziedāt arī pedagoģe, džeza dziedātāja Inga Bērziņa un savulaik arī Kristīne Prauliņa dažas no šīm tautasdziesmām izpildījusi.

Tātad diski būs divi: viens instrumentāls un viens ar tavu balsi?

Jā, Laurim sākotnēji bija ideja par instrumentālo albumu, bet viņš saprata un redzēja arī to, ka tautasdziesmas bez vārdiem jau nav īstas tautasdziesmas, tās ir instrumentālas versijas džeza aranžējumos. Tā nu Lauris mani uzrunāja, un es ļoti, ļoti labprāt piekritu, jo etnodžezs ir man mīļš žanrs.

Vai tautasdziesmas vispār ir arī tā laiviņa, kurā tu labprāt šūpojies un dziedi arī savam bērniņam bez etnodžeza pieskaņas, tā pa īstam?

Protams, tautasdziesmas, manuprāt, ikkatram latvietim ir sirdī, prātā un dvēselē. Ja tās var dzīvot arī dažādos citos žanros, ne tikai tradicionāli, tad vēl jo vairāk man ir liels prieks.

Manuprāt, improvizācijas māksla mūzikā vispār ir unikāla un apbrīnojama, un, ja to var iepīt un sapīt kopā ar tautas melodijām, tas ir fantastiski.

Bet cik daudz šeit ir tavas improvizācijas un cik daudz - aranžējuma autora dotais?

Improvizācijas ziņā neko neviens man netika devis - šī diska sakarā man tiešām bija brīva izpausme, jo vokāla ieraksta process notika savdabīgi:

biju savās lauku mājās, vīrs bija uztaisījis studiju - visas sienas aiztaisījis ciet, lai nav nevienas atskaņas, un faktiski šo vokālu ierakstīju viena pati, sēžot istabā. Tikai tad tika likts viss kopā. Tāpēc improvizēju uz nebēdu.

Īstenībā tas pat bija daudz labāk, nekā atnākt uz studiju, kur uz tevi skatās, vēro un klausās citi. Bet te varēju būt brīva, viena pati - varbūt kāda lapsene aiz loga mani dzirdēja, ka es dziedu. Man liekas, ka šim kompaktdiskam šāda atmosfēra tiešām piestāvēja.

Un kāds bija Laura Amantova viedoklis par to, ko biji sadziedājusi?

Viņš bija ļoti patīkami pārsteigts, jo faktiski jau es ierakstīju vairākas versijas un meistariem teicu, lai izvēlas.

Kāds vēl ir šis laiks bijis bez šī albuma ierakstīšanas? Zināms, ka kopā ar Santu Šilleri esat izveidojušas podkāstu un esat jau arī pirmizrādi piedzīvojušas.

Jā, kopā ar Santu, kura ir gan mana Mūziklu nodaļas kolēģe Rīgas Doma kora skolā, gan mana Mūzikas akadēmijas kolēģe, radās ideja sakopot spēkus kopā un apvienoties kā divām mūsuprāt spēcīgām vokālistēm un vokālajām pedagoģēm un izveidot šo podraidi, kurā ietilpst 10 raidījumi.

Apskatīsim dažādas ļoti interesantas un aktuālas tēmas tieši vokālistiem un ne tikai - arī viņu vecākiem, citiem pedagogiem, dziedāt gribētājiem, faktiski jebkuram, kas interesējas par dziedāšanu, par mūziku.

Nu jau drīzumā iznāks arī otrā epizode. Esam padomājušas par to, lai saturs būtu izglītojošs, informējošs, mazliet izklaidējošs. Lai visu vecumu klausītājiem ir interesanti.

Tu minēji Rīgas Doma kora skolu, kur Mūziklu nodaļa nu jau ir kārtīgu dzīvi padzīvojusi, ir arī jau pirmie absolventi. Vai atkal klāt nākuši jauni mācīties gribētāji?

Jā, protams! Nule kā notika iestājeksāmeni, un pēc pēdējās informācijas uzņemti seši jaunie studenti. Esmu šeit vokālā pedagoģe. Mēs gan esam tur daudzi - manuprāt, nevienā Latvijas mācību iestādē nav tik daudz vokālo pedagogu vienkopus, bet nu - mums patīk. Esam ļoti laba komanda.

Savukārt tevis pašas studiju gaitas Mūzikas akadēmijā aizvien turpinās?

Jā, pagājušogad pieņēmu lielu, svarīgu lēmumu, pateicoties Santai - iestājos maģistra studijās Džeza vokāla klasē.

Un droši vien šis gads pagāja tādā attālinātā formātā?

Jā, un pat labi, ka tā, jo varēja daudz ko paspēt. Mums studiju grafikā bija ļoti daudz teorētisko priekšmetu, un tie bija perfekti pielāgoti attālināto mācību specifikai.

Rūta, tu tikko nosvinēji apaļu dzimšanas dienu, kuru gaidīji ne jau tikai tortes un svecīšu dēļ, bet arī tāpēc, ka drosmīgu soli spēri popmūzikas virzienā.

Jā,

nav noslēpums, ka popmūzika man nav nemaz tik tāla, es vienmēr esmu to dziedājusi un interesējusies par šo žanru - ne tikai džezu. Gribējās atstāt kvalitatīvas pēdas arī Latvijas popmūzikā.

Ar diezgan spraigu un interesantu singlu un video!

Jā, man tas bija ļoti neparasti,

likās, tā neesmu es, kas ar kleitu krīt baseinā vai divos naktī skraida pa tirdzniecības centru, bet uzskatu - esmu labi atspērusies, savu 30 gadu dzimšanas dienu esmu vērienīgi nosvinējusi un vismaz sev saku, ka to darīšu visu atlikušo gadu.

Bet tas, ka solis popmūzikas virzienā sperts, vēl nenozīmē, ka tu tagad strauji kaut ko mainīsi?

Nē,

es vispār mūzikā pati sevi raksturotu kā hameleonu. Manuprāt, tas jau ir viens no profesionalitātes zīmogiem, ka tu spēj pielāgoties.

Protams, tu nevari būt visos žanros izcils, bet, manuprāt, ja džezs ir tādā saknē tīri vokālā ziņā, pēc tam pārējie žanri salīdzinoši viegli padodas.

Kādi vēl ir tavi plāni bez saules un vasaras baudīšanas? Kādi muzikāli izaicinājumi?

Laura Amantova projekta sakarā 27.augustā ir Lūznavas džeza festivāls "Šķiuņa džezs". Tur uzstāsimies arī mēs ar šo tautasdziesmu programmu. Arī ar vīru Jāni Ķirsi koncertēsim duetā - vasarā paredzēti dažādi āra pasākumi gan Siguldā, gan Olainē, bet par tiem plašāka informācija sekos manos sociālajos tīklos.

Framest klusē?

Neklusē, bet pašlaik ir tādā kā atvaļinājuma režīmā. Cik zinu, Beāte soctīklos vakar ielika bildi, ka lido uz Manheimu, bet Mikus kūpina vistiņas (smejas). Labi, ka ir atpūta pirms lielajiem darbiem.

Kādi būs tavi saulgrieži?

Ceru, ka ne pārāk lietaini, bet vismaz meitai tautastērps ir uzšūts.