14. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņu godinot, notiks koncerts In Memoriam. Programmā - latviešu komponistu mūzika, tostarp Riharda Dubras Latvijā vēl neatskaņotais opuss Adagio appassionato.

Koncertā piedalās Orķestris “Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes jauktais koris “Rīga” un Carnikavas jauktais koris “Vēja balss”. Par emocionālo piemiņas dienas programmu "Klasikai" plašāk stāsta Valdis Butāns. 

"Mūsu orķestrim 14. jūnija piemiņas koncerti patiesi ir tradīcija – mainās tikai programma un arī pieaicinātie mākslinieki. Šogad pilnīgi visi programmā iekļauto opusi autori ir mūsu pašu komponisti. Ir gan tādi skaņdarbi, kas ir pārbaudītas vērtības, un arī tādi, kas pavisam nesen sarakstīti īpaši mūsu sastāvam,” stāsta diriģents.

Īpašs notikums būs Riharda Dubras Adagio appassionato atskaņojums, kas 2012. gadā tapis pēc orķestra American Wind Symphony Orchestra pasūtījuma un Latvijā tiks atskaņots pirmo reizi.

Klausītājiem būs iespēja dzirdēt orķestrālu versiju labi zināmajam Pētera Plakida kora skaņdarbam “In memoriam”, kuru Orķestrim “Rīga” pārlicis Vilnis Šmīdbergs. Programmā iekļauta arī Selgas Mences “Kad(e) pārnāksi, bāleliņ” ar latviešu tautas dziesmas vārdiem, kas ir daļa no oratorijas “Laika vējos” un sacerēta pēc Orķestra “Rīga” pasūtījuma 2016. gadā.

Komponiste Līga Celma-Kursiete skaņdarbu When David Heard veltījusi traģiskajiem notikumiem latviešu vēsturē, pieminot un godājot cietušos un viņu ģimenes. Tā muzikālā iecere balstīta uz tāda paša nosaukuma Tomasa Vilkīsa (1576–1623) antēma. Skaņdarbā izmantots Vecās Derības teksts, kur aprakstīts brīdis, kad ķēniņš Dāvids uzzina par dēla Absoloma nāvi, simbolizējot to, ka cilvēciskās sāpes un ciešanas ir nemainīgas gan šodien, gan 1941. gadā, gan 17. gadsimtā, gan Vecajā Derībā aprakstītā notikuma laikā. Skaņdarba atskaņošanā Orķestrim “Rīga” pievienosies arī jauktie kori.

"Tas ir ļoti spilgts emocionāls pārdzīvojums, bet šis pārdzīvojums man šķiet arī ļoti vispārīgs – cilvēcīgi saprotams visos laikos, līdz pat mūsdienām – cilvēki var asociēties ar šīm ciešanām par savu tuvinieku nāvi un kā viņi spēj ar to tikt galā. Un šīs dienas kontekstā tas arī ir ļoti būtiski,” Līgas Celmas-Kursietes darba pamatnoskaņu raksturo Butāns.

Skanēs allaž cerību un ticību apliecinošā Pētera Vaska mūzika. Komponists 1996. gadā radījis lūgšanu Dona nobis pacem (“Dod mums mieru”), kas 2017. gadā ieguvusi jaunu skanējumu versijā jauktajam korim ar Viļņa Šmīdberga ērģeļu partijas pārlikumu pūtēju orķestrim.

"Pats komponists Pēteris Vasks toreiz bija klāt koncertā un teica, ka šis variants bijis visiespaidīgākais un labākais," atminas Valdis Butāns.

Rīgas Stradiņa universitātes jauktā kora “Rīga” sniegumā būs iespēja dzirdēt Artura Maskata a cappella kora dziesmu “Sapnis” ar Pētera Brūvera tekstu no cikla “Mūžības skartajiem”. Kori “Rīga” vada diriģentes Evita Taranda un Zane Zilberte. Savukārt Jurģa Cābuļa vadītais Carnikavas jauktais koris “Vēja balss” izdziedās Jāņa Ivanova vokalīzi “Rudens dziesma”.

Kā redzams, 14. jūnija koncertā Orķestris "Rīga" nebūt necenšas piedāvāt tikai drūmu un tumšu mūziku.

"Tas vienmēr ir jautājums – kā mēs pieminam. Vai plēšam matus un sūrojamies, cik tas ir bijis drausmīgi – jo tas patiešām ir bijis drausmīgi, to nevar noliegt un no tā nevar izbēgt –, vai ar to sadzīvojam, pieņemam un dzīvojam tālāk.

Tāpēc arī šis nav viendabīgs koncerts – tajā ir ļoti dažāds emocionālais spektrs, sākot no skaudrajām sāpēm un beidzot ar filozofisku vispārinājumu ar skatu uz gaismu, samierināšanos, ar skatu uz nākotni."

Valdis Butāns sarunā arī atklāj, ka šīs sezonas noslēgums Orķestrim "Rīga" ir visai zīmīgs: "Esam saņēmušies uz jauna kompaktdiska ierakstīšanu, jo

mūsu albumu klāstā, kas nu galīgi nav liels, iztrūkst viena būtiska šķautne – repertuārs, kas ļoti labi raksturo mūsu orķestri kā simfoniskās pūtēju mūzikas atskaņotāju.

Turklāt mūzika šoreiz būs tīra latviešu komponistu autoru mūzika, kas konkrēti rakstīta mūsu orķestrim. Esam apstājušies pie četriem skaņdarbiem – albumā būs iekļauts Jēkaba Jančevska opuss "Un pret savu tautas dziesmu", Andra Sējāna "Karavāna", Viļņa Šmīdberga Trešā simfonija un Ilonas Breģes mūzika Kārļa Zāles piemiņai.

Pamatmateriāls ierakstīts, un diska atvēršanas svētki paredzēti oktobra sākumā."