Bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi" salīgojuši Jāņu dziesmu programmu "Sit, Jānīti!", kuru sastādīja un dziesmas aranžēja grupas "Auļi" dalībnieki Kaspars Bārbals, Mārtiņš Miļevskis un Edgars Kārklis. Albuma ierakstā piedalās arī koris "Pa Saulei" un diriģente Marta Ozola, folkloras studija "Banga", dziedātājas Asnate Rancāne un Anna Patrīcija Karele, kā arī vīri no folkloras kopām "Trejasmens" un "Vilkači" - Andrejs Planders, Eduards Plankājs un Edgars Zilberts.

Par albuma tapšanu Ingai Žilinskai stāsta Kaspars Bārbals.

Šī albuma mērķis bija uz šiem svētkiem aicināt cilvēkus vairāk kopā dziedāt, vairāk kopā svinēt, jo šogad to drīkst.

Ja mūsu jaunais albums kalpos kā iedvesma līdzi dziedāšanai vai arī vienkārši dziedāšanai, mēs par to būsim ļoti priecīgi. 

Es domāju, ka katrai grupai, kurai kaut mazākajā mērā ir saistība ar folkloru vai tautas mūziku, ir vajadzīgs savs Jāņu albums. Tas ir liels notikums gan cilvēkam, gan dabai, kad notiek šī atdzimšana un auglība, un tas vienmēr ir ļoti pacilājoši. Katru gadu ap šo laiku mēs redzam, ka latviešu klausītāju vēlme pēc latviešu mūzikas, pēc Jāņu mūzikas ir ļoti izteikta. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc mēs nolēmām veidot Jāņu albumu – ja cilvēki vēlas dzirdēt Jāņu dziesmas Jāņu laikā, tad kāpēc lai tās nebūtu Jāņudziesmas un līgodziesmas?

Mēs, „Auļi”, esam instrumentāla grupa ar bungām un dūdām, bet mūsu vidū nav izteiktas dziedāšanas, jo mēs paši spēlējam. Tāpēc mēs esam aicinājuši talkā mūsu draugus, ar kuriem mēs dažādos laikos esam sastrādājušies, un mums ļoti patīk, kā viņi dzied. Piemēram, albumā dzirdēsiet Asnates Rancānes balsi – mums bija brīnišķīgs albums kopā ar „Tautumeitām”. Piedalās arī Anna Patrīcija Karele no bērnu un jauniešu folkloras kopas „Tarkšķi”, bet nu jau viņa ir izaugusi par lielu un patstāvīgu dziedātāju ar ļoti skaistu balss tembru. Tad ir trīs braši vīri - Andrejs Planders, Eduards Plankājs un Edgars Zilberts. Ar viņiem mēs esam sastrādājušies dažādos laikos un dažādās jomās, bet viņi visi ir saistīti ar folkloru. Būs spēcīgas vīru balsis pretstatā maigajām sieviešu balsīm.

Tam visam klāt mums ir arī četras dziesmas kopā ar folkloras studiju „Banga”. Man bija liels, patīkams piedzīvojums ar viņiem strādāt, jo viņi ir jauni cilvēki, kas dara no sirds, un šī skaņa, ko viņi rada dziedot, ir tik patiesa un ar latvisku enerģiju pilna, ka man likās, ka tas ļoti labi ies kopā ar „Auļiem”, un tā tas arī mūsu skatījumā pierādījās.

Kā jūs izraudzījāties šīs Jāņu dziesmas? Vai ar tām klajā nāca jūsu draugi, vai tā bija jūsu izvēle, piedāvājot jūsu izraudzītās dziesmas jūsu izvēlētajiem sadarbības partneriem?
Šajā albumā ir trīs komponisti – es, Mārtiņš Miļevskis un Edgars Kārklis -, un katram no mums bija savs ceļš, kā mēs izvēlējāmies dziesmas un arī sadarbības partnerus. Manā gadījumā, piemēram, visas manas dziesmas ir kopā ar folkloras studiju „Banga”. Es viņiem pavaicāju, lai parāda savas mīļākās Jāņu dziesmas. Mēs tās kopā apskatījāmies, tad es skatījos, vai tās ir iespējams savienot ar dūdu tonalitāti, vai tās ir pietiekami ritmiskas, lai varētu pielikt klāt arī bungu ritmus. Daudzas Jāņu dziesmas ir meditatīvas, kuras var, sēžot pie ugunskura, lēnām dziedāt, bet tas varbūt tik labi neiet kopā ar „Auļu” enerģiskajiem ritmiem un dūdu monumentalitāti. Bet mums veiksmīgi izdevās atrast četras dziesmas, kuras mēs arī uztaisījām. Mārtiņš dziesmas meklēja pats, arī ar draugu palīdzību, skatījās folkloras arhīvos un meklēja tekstu – viņam bija tāds vairāk zinātniski pētniecisks darbs, lai nonāktu pie šīm dziesmām. Savukārt, Edgaram pašam ir liela pieredze kā tautas mūziķim, un viņš pasmēlās savos privātajos arhīvos un savas mīļākās dziesmas uztaisīja.

Tas nozīmē, ka „Auļu” albums šoreiz ir dziedošs, nevis tikai instrumentāls, kā tas ierasti bijis līdz šim?

Jā, no sākuma līdz beigām visas dziesmas ir dziedamas. Pēdējā dziesma albumā ir ar kori „Pa Saulei” un diriģenti Martu Ozolu, un es domāju, ka tā varētu patikt arī tai klausītāju daļai, kurai ir tuva kormūzika. Kora aranžējums, manuprāt, Edgaram sanāca ļoti veiksmīgs.
 

Albums ir pieejams visās straumēšanas vietnēs, toskait arī mūsdienīgajā Dolby Atmos versijā.