Svētdien, 6. decembrī, plkst. 19.00 Ventspils koncertzālē “Latvija” koncertā bez skatītājiem uzstāsies izcilais britu ērģelnieks Džeimss Makvinijs (James McVinnie), pirmatskaņojot komponista Niko Mjūlija (Nico Muhly) tieši šim koncertam radītos skaņdarbus no “Dzimšanas cikla”. Uz viņa koncertu tiešsaistē aicina koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Miks Magone.

Kopīgā priekšvēsture ar Niko Mjūliju un Džeimsu Makviniju Ventspilj sniedzas vairāk nekā desmit gadus senā pagātnē. Toreiz, 2010. gada pavasarī, Niko Mjūlijs pirmo un līdz šim vienīgo reizi kopā ar kolēģiem Benu Frostu , Valgīru Sigurdsonu un Semu Emidonu viesojās Latvijā,  teātra namā “Jūras vārti”. 2016. gadā Džeimss Makvinijs, koncertējot Ventspilī, publiku pirmoreiz iepazīstināja ar Niko Mjūlija īpaši sev radītu ērģeļmūziku, kas iekļauta 2013. gadā klajā nākušajā albumā “Cycles”. Pirms dažiem mēnešiem, augusta izskaņā, N. Mjūlija opusus ērģelēm LNSO festivāla “Vasarnīca” ietvaros interpretēja Aigars Reinis kopā ar Guntaru Freibergu (marimba) un Pēteri Trasunu (alts). Nu kauliņi krīt tā, ka 6. decembrī Ventspilī atgriežas Džeimss Makvinijs, atgriežas Niko Mjūlija ērģeļmūzika, koncerts izskan tiešraidē no zāles bez skatītājiem, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvo Niko īpaši šim koncertam un Džeimsam radītie skaņdarbi no “Dzimšanas cikla”. Līdzās pirmatskaņojumam Ventspilī izskanēs arī J.S. Baha, Marsela Diprē, Franča Lista un Sufjana Stīvensa opusi ērģelēm. Koncertu vadīs Edgars Raginskis.

Džeimss Makvinijs ir starptautiski pazīstams un atzīts ērģelnieks gan kā solo mākslinieks, gan pastāvīgs līdzdalībnieks dažādos ievērojamos jaunās mūzikas projektos. Viņa muzikālā un cilvēciskā atvērtība ir ļāvusi radošajiem ceļiem krustoties ar vairākiem mūsdienu komponistiem, producentiem un izpildītājiem. Ne tikai Niko Mjūlijs, bet arī Toms Dženkinsons jeb “Squarepusher”, grupas “Arcade Fire” dalībnieks Ričards Rīds Perijs , Deivids Langs, Brīss Desners no grupas “The National” un citi ir radījuši kompozīcijas īpaši Makvinijam.

Laikā no 2008. līdz 2011. gadam un pēc mūzikas studijām Kembridžas universitātē Džeimss Makvinijs bija Vestminsteres abatijas ērģelnieka asistents, muzicējot gan ikdienas svētbrīžos, gan vadot abatijas kori. Savu pirmo solo koncertu mūziķis piedzīvoja 26 gadu vecumā, Zalcburgas festivālā uzstājoties kopā ar Freiburgas Baroka orķestri Ivora Boltona vadībā. Kopš tā laika dalība neskaitāmās kora un vokālās mūzikas ierakstu sesijās un Eiropas festivālu programmās ir (bija līdz pēdējā laika notikumiem pasaulē) Džeimsa ikdiena. Kopš savas iepriekšējās vizītes Ventspilī Džeimss Makvinijs ir piedalījies Filipa Glāsa  12. simfonijas “Lodger” pirmatskaņojumos ar Losandželosas filharmoniķiem un “London Contemporary Orchestra”, kopā ar Filadelfijas simfonisko orķestri izpildījis Niko Mjūlija ērģeļkoncertu, kā arī sadarbojies ar elektroniskās mūzikas tandēmu “Darkstar”.