Čellists Kristaps Bergs savu ikdienu vada Briseles filharmonijā, bet 4. maijā kopā ar savu krustmāti, ērģelnieci Ligitu Sneibi aicina uz īpašu koncertu, veltot to savas mammas - čellistes Lolitas Liljes - jubilejai, vienlaikus godinot arī valsts neatkarības atjaunošanas dienu. Bet pati Lolita Lilje tieši savā dzimšanas dienā būs "Klasikas" viešņa.

"Lai piedod mana mamma - es to nedrīkstu teikt, bet teikšu...

Šis koncerts tapa ar domu, ka 5. maijā manai mammai ir skaista jubileja. Mamma nevēlējās to pārāk afišēt, tāpēc to daru es - piedod, lūdzu, mamm!

Taču koncerts notiks 4. maijā, kas ir jubileja arī mūsu valstij.Un, tā kā Ligita Sneibe ir mana krustmāte un šodien, starp citu, ir dzimšanas diena manam vectētiņam, šajā svētku noskaņā tad arī radās ideja koncertu nosaukt par "Veltījumu". Tas ir veltījums mīļiem cilvēkiem, draugiem, radiem, Latvijai," atklāj Kristaps Bergs.

Viņš arī neslēpj, ka tieši mamma izvēlējusies koncerta programmu. "Skanēs tas, ko viņa vēlējās dzirdēt. Mēs neesam tik daudz pārdomājuši, kāpēc tieši šie skaņdarbi, bet tie viņai ir ļoti, ļoti tuvi - mamma pati šos darbus ir atskaņojusi. Pieņemts jau, ka jubilejās paši jubilāri spēlē un uzstājas.

Bet atceros, kā mana skolotāja Diana Ozoliņa, saņemot Lielo mūzikas balvu, teica tā: cik skaisti būtu, ja vienreiz būtu tādi svētki mūziķiem, kur viņi varētu sēdēt zālē un noklausīties skaistu koncertu.

Manuprāt, manas mammas gadījumā tas tā arī būs - centīsimies spēlēt skaisti."

Kaut dzīvo un strādā Briselē, Kristaps Latvijā ir samērā bieži: "Vismaz reizi mēnesī, vismaz uz dažām dienām ieskrienu visu apskatīties. Rīga noteikti ir mana pilsēta, ar kuru identificējos vairāk nekā ar Briseli. Man man patīk atnākt, apskatīties savus stūrīšus, satikt draugus, ģimeni," sarunas iesākumā atklāj Kristaps. "Man jau šķiet, ka pilsētas nevajadzētu salīdzināt, arī Rīgu nevajadzētu, bet Rīga man kā rīdziniekam ir īpaša vieta. Kas man visvairāk patīk un uzrunā - līdz ar to, ka ikdienā iznāk ļoti daudz ceļot, pārliecinos, cik ļoti dažādi mēs esam, un cik fantastiski dzīvot Eiropā, kur stundas lidojuma attālumā vari būt starp citiem cilvēkiem, citā mentalitātē, ar citu ēdienu un laikapstākļiem. Tas ir fantastiski."

Vēl sarunā par gaidāmo koncertu, par neatņemamo mammas ieguldījumu un devumu Kristapa muzikālajā attīstībā, kā arī par Kristapa īpašo sabiedroto - teju divsimt gadu seno čellu...

***

Sestdien, 4. maijā, plkst. 18:00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā skanēs koncerts "Veltījums" - muzicēs ērģelniece Ligita Sneibe no Zviedrijas un čellists Kristaps Bergs no Briseles.

Ikdienas ceļi no Stokholmas un Briseles tiekas Rīgā un top veltījums: čella balss ģeniālajā Baha solo svītā; Dieva klātbūtne Mesiāna skaņu rakstā ērģelēm un Pētera Vaska mūzikā; sens dziedājums jaunā tērpā, ko Ligita darinājusi pati, akustiskā saspēle baznīcas un garīgajā telpā Riharda Dubras gaismas meditācijā.

Tas ir abu mūziķu veltījums un lūgšana Latvijai svētku dienā un īpašs dāvinājums saviem tuvajiem cilvēkiem.

Programmā:
J. S. Bahs - Svīta čellam solo Sol Mažorā BWV 1007
O. Mesiāns - 9. Meditācija Dieu Parmi Nous no cikla La Nativité du Seigneur
P. Vasks - Adagio no čellkoncerta "Klātbūtne''
L. Sneibe - Viderunt Omnes
R. Dubra - Lux Confessionis