24. maijā Jaunās Teikas kvartālā visas dienas garumā jau otro reizi norisināsies ģimeņu folkfestivāls “Taka”, kura programmā iecerēti koncerti, tradīcijas izzinošas domnīcas, radošās darbnīcas, tirdziņš un citas aktivitātes, savukārt festivālu noslēgs lielkoncerts “Mani iedvesmas avoti” un danči kopā ar grupu “Iļģi”.
Festivālā piedalīsies folkloras kopas “Tarkšķi” no Iecavas, “Ceiruleits” no Līvaniem, “Skandinieki”, muzikālā apvienība “Trio Bille”, vokālais trio “Kalme” un viesi no Somijas “Melkutus Party”, kā arī festivāla saimnieki - “Garataka” no Rīgas, kas notikumu rīko kopā ar Kultūras un tautas mākslas centru “Ritums”.
Sarunā ar festivāla māksliniecisko vadītāju Asnati Rancāni - par tautas mūzikas un populārās kultūras simbiozi, festivāla "Taka" aizsākumiem un vērtībām, par gaidāmajiem koncertiem, viesmāksliniekiem, darbnīcām un sarunām, par folkloras praktiķiem un kopienām aktuāliem diskusiju tematiem.
Vai varat atgādināt par šī festivāla iedīgļiem, aizmetņiem, cēloņiem, saknēm? Kā tas tapa?
Asnate Rancāne: Vēl ilgāk par “Tautumeitām” es vadu ģimeņu folkloras studiju “Garataka”, nu jau būs kādi 13 gadi. Brīnišķīgi redzēt, ka “Garatakas” pulks aug un attīstās, kāds prieks un patiesi dzīva dzirksts virmo mūsu kolektīvā!
Kur radošums virmo, tur arī rodas visādas idejas un ieceres, ko gribas realizēt.
Skaidrs, ka rīkot festivālu ir nedaudz izaicinoši, bet gan man, gan man tuvajiem cilvēkiem tas ir dzinulis - izaicinājumi ir tie, kas rada azartu un prieku. Tāpēc pirms vairāk kā gada radās ideja par ģimenisko vērtību un latvietības lielākām, plašākām svinībām.
Pamatdoma, protams, ir cildināt mūsu kultūru un tradīcijas, bet, tā kā paši lielākoties dzīvojam un strādājam aktīvu rīdzinieku dzīvi, gribējām arī šo festivālu rīkot vidē, kurā dzīvojam - pie cilvēkiem, nevis kaut kur dabā, ārpus, kur speciāli jādodas. Tādi pasākumi, protams, ir ļoti vajadzīgi, un tādu ir ne mazums.
Mēs gribējām nākt tuvāk pie cilvēkiem, vietā, kur dzīvo ģimenes - Jaunajā Teikā, paši arī bāzējamies Teikā.
Respektīvi, vietā, kas ir ar brīnišķīgu infrastruktūru, iespējām, koncertzāli, deju placi - gribējām ērtā, foršā, visiem pieejamā vietā svinēt šos ģimenes un folkloras svētkus. (..)
“Takas” mērķis ir kļūt par tradīciju un dzīvot ilgu, laimīgu un plašu dzīvi. Protams, mūsu misijas uzdevums ir folklorai nojaukt barjeras, burbuļu sienas un padarīt to vieglāk pieejamu tiem, kas nav folkloras kopās, kam varbūt ir kaut kādi stereotipi vai autsaidera sajūta - folkloristi jau zina, tur drīkst tikai tā vai šitā, visādi noteikumi. Protams, ka ir noteikumi, bet, tajā pašā laikā, jebkur taču ir noteikumi! Tas nav nekāds grēks, ja tu tos nezini. Jebkurš var lēnām sākt iesaistīties.
Mēs esam ļoti pieņemoša un fantastiska komūna, un gribas, lai cilvēki gūst prieku no tā.
Mums, “insaideriem”, redzot, cik daudz prieka ir gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem, gan vecākās paaudzes cilvēkiem, vienkārši ir žēl ar to nepadalīties.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X