Klaviermūzikas, dejas, režijas un glezniecības pārstāvji apvienojušies koncertuzvedumā "Paradokss" četrām rokām, četrām kājām, balsij, rakstāmmašīnai, otai un kostīmam. "Klasikā" ar to tuvāk iepazīstina pianists Kaspars Bumbišs un režisors Kārlis Anitens.

***

Četru mākslas virzienu – klaviermūzikas, dejas, režijas un glezniecības pārstāvji apvienojušies koncertuzvedumā, kuram par iedvesmu kalpojis franču komponists Fransiss Žans Marsels Pulenks (1899-1963). Viņa radošās darbības sākums un māksliniecisko ideju veidošanās sakrita ar spējo dadaisma attīstību Eiropā. Dadaismam bija raksturīgs pastāvošo mākslas principu, formu un ideju noliegums, mākslas darbu formās izpaužoties absurdam un paradoksiem, atstājot brīvu vietu sapņiem un neierobežotām fantāzijām. Pandēmijas ēnā patlaban piedzīvojam laiku, kurā paradokss kļuvis par ikdienu un kas ir lieliska augsne skatuves mākslai radīt jaunas formas, sajūtas un konstrukcijas jaunajā realitātē.

Koncertuzvedumā "Paradokss" visi iesaistītie mākslinieki humoristiskā veidā spēlējas ar dažādiem paradoksiem – pretrunām vispārpieņemtajam un zināmajam, radot un būvējot kaut ko jaunu, atklājot savu meistarību un improvizācijas spējas.

No Fransisa Pulenka "Sonātes četrām rokām" līdz Leroja Andersona "Mašīnrakstītājam" – skaņdarbam, kas radīts simfoniskajam orķestrim un rakstāmmašīnai; no Pētera Čaikovska "Ziedu valša" līdz dejai absolūtā klusumā, kurā svarīgi saklausīt mākslinieku elpas radīto skaņu; no Johannesa Brāmsa "Ungāru dejai" līdz jaunradei, kurā dzeja pēc zināmiem noteikumiem skatītāju klātbūtnē tiek pārvērsta mūzikā un dejā; no leģendārās zviedru grupas "ABBA" hita "Dancing Queen" līdz Erikam Satī. Šo eklektisko programmu, kas pati par sevi ir paradokss, caurvīs dzejas, prozas un pieredzes citāti ar vizualizāciju glezniecībā un kostīmu mākslā.

"Ko mēs vēlamies? Mēs vēlamies pasmaidīt šajā sarežģītajā laikā, no kura nav iespējams aizbēgt un kas ir nojaucis daudzas jo daudzas robežas. Arī mākslā," teic radošā komanda.

Koncertuzvedumā "Paradokss" piedalās:

Roksana Tarvide un Kaspars Bumbišs, iespējams, titulētākais klavieru duets Latvijā. Duets pastāv trīs gadus un šajā laika posmā ir plūcis laurus astoņos starptautiskos kameransambļu konkursos. Priecējis klausītājus ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Itālijā, Krievijā, Polijā un Austrijā;

Egija Abaroviča un Reinis Rešetins, jaunās paaudzes horeogrāfi un dejotāji, kuri vienlīdz pārliecinoši sevi pierādījuši gan laikmetīgās, gan klasiskās un tautiskās dejas žanros, piedaloties neskaitāmos valsts mēroga notikumos;

Kārlis Anitens, viens no Latvijas vadošajiem pasākumu un koncertuzvedumu režisoriem, kura veidotie darbi vairākus gadus pēc kārtas triumfējuši Latvijas pasākumu producentu gada balvā un kurš 2019. un 2020. gadā atzīts par izcilāko pasākumu režisoru;

Anitra Bērziņa, gleznotāja, kuras darbos dominē savdabīgs sirreālisms un kura piedalījusies daudzos gleznotājam izaicinošos projektos, nebaidoties mesties iekšā piedzīvojumos;

Baiba Grīna, kostīmu un grima māksliniece, kura allaž spējusi sajust radītā skatuves darba dziļākās stīgas, ievijot tās mākslinieka vizuālajā tēlā gan skatuves gan kino darbos.

Programmā:

Klods Debisī - "Mēnessgaisma"

Johaness Brāmss - "Ungāru deja"

"Mēmais flīģelis" - laikmetīgās dejas numurs ap, zem un uz flīģeļa bez pavadījuma

Dejas un klaviermūzikas uzvedums "Paradokss" – stāsts bez vārdiem par pianistiem, nošu lapu pāršķīrēju un oficianti:

Ēriks Satī - 1. un 2. daļa no "Trīs skaņdarbi bumbiera formā"

Fransiss Pulenks - Sonāte klavierēm četrrocīgi

Lerojs Andersons - "Mašīnrakstītājs"

Skots Džoplins - The Entertainer

Maiks Nāss - Digit#2 - kustības un flīģeļa sintēze caur ritmu, radot jaunu skaņdarbu

Trīs minamās dziesmas – saspēle ar klausītāju, balstīta latviešu tautas dziesmās

Sergejs Prokofjevs - "Sarkasms"

Sergejs Rahmaņinovs - Skerco op.11, Krievu dziesma, Valsis

Pēteris Čaikovskis - "Ziedu valsis"

Programmu papildina stāstnieks Kārlis Anitens ar atraktīviem piemēriem no mākslinieku skatuves un aizkulišu dzīves.

Programmu bagātina mākslinieces Anitras Bērziņas gleznas.

"Paradokss" notiks: 

17. septembrī pulksten 18 Smiltenes kultūras centrā

18. septembrī pulksten 17:00 Rīgā, kultūras pilī "Ziemeļblāzma"

24. septembrī pulksten 18 Siguldas koncertzālē "Baltais flīģelis"

29. septembrī pulksten 19:00 Ventspils koncertzālē "Latvija"